Otřes v Dole Karviná nepřežili tři horníci, devět utrpělo zranění - Moravskoslezský - Český Metropol

Moravskoslezský

Otřes v Dole Karviná nepřežili tři horníci, devět utrpělo zranění

zdroj: archiv Metropolu

Karviná | Důl Karviná zasáhl dnes před polednem silný otřes, tři lidé na místě neštěstí zemřeli. Dalších devět horníků bylo zraněno, jsou v péči lékařů a mimo ohrožení života. Pohřešován nikdo není. ČTK to řekl...

 

mluvčí těžební společnosti OKD Marek Síbrt. Horníci pracovali 900 metrů pod zemí v lokalitě ČSA, zhruba ve stejné hloubce vznikl otřes.
    Otřes nastal v 11:44, když horníci pracovali v místě bývalého Dolu Doubrava, uvedl Síbrt. Podle informací ČTK zemřeli dva Češi a jeden Polák. Síbrt to nekomentoval. "Především to byli lidé," zdůraznil.
    Mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl ČTK řekl, že devět horníků ve věku od 34 do 52 let utrpělo lehká, středně těžká až těžká zranění. "V době zásahu zdravotnické záchranné služby byli všichni při vědomí a mimo přímé ohrožení života. Záchranáři u nich zjistili pohmožděniny i zlomeniny nohou a rukou, hrudníku, poranění páteře a hlavy," uvedl. Sanitky odvezly čtyři muže do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě, čtyři do nemocnice v Karviné a jednoho do nemocnice v Havířově.
    Tři z pacientů ostravské fakultní nemocnice, jsou při vědomí a ve stabilizovaném stavu. U čtvrtého zraněného ještě výsledky prvotního vyšetření neznám," řekl ČTK mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.
    Další čtyři jsou v karvinské nemocnici. Její mluvčí Radmila Fleischerová ČTK řekla, že u jednoho muže z dolu jde o lehká poranění. V nemocnici ale ještě nějakou dobu zůstane na pozorování. "Další má středně těžké poranění ruky. Podrobil se operaci," dodala. Další dva pacienti byli do nemocnice převezeni později s lehkým zraněním. Po ošetření byly propuštěni domů.
    Síbrt ČTK řekl, že zaměstnanci pracovali dnes ráno na údržbě. "Nerazili důlní dílo, ale důlní otřesy souvisí s hornictvím, byly jeho součástí, jsou a budou. Souvisí s tím, že když se vydobude určitá partie, tak se v horninovém masivu kumuluje tlak, který se v určité době uvolní. My se snažíme těmto důlním otřesům předcházet například preventivními odstřely, ale příroda je někdy silnější než my," řekl ČTK Síbrt.
    Ohnisko dnešního otřesu v Dole Karviná bylo v hloubce kolem 900 až 1000 metrů, otřes měl sílu 3,5 stupně Richterovy škály. ČTK to řekl Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. "Na tamní poměry to byl hodně silný otřes. Zaznamenali jsme řadu hlášení. Nejvzdálenější z ostravského obvodu Ostrava-Jih," uvedl. Dodal, že jej zaznamenali i obyvatelé Havířova či Orlové. Podle něj lidé hlásili, že se hýbe nábytek a pokojové rostliny.
    Primátor Karviné Tomáš Hanzel (ČSSD) ČTK řekl, že se spojí s vedením společnosti. Pokud se ukáže, že jsou mezi mrtvými občané města, bude se snažit pomoci jejich rodinám.
    V provozech OKD před dnešním neštěstím letos už zemřelo pět lidí. V únoru zemřel šedesátiletý zaměstnanec v areálu úpravny uhlí Dolu ČSM, našli ho mrtvého pod vrstvou uhlí v jednom z naložených vagonů. Ve čtvrtek 27. března zahynul dvaačtyřicetiletý horník při závalu v Dole Karviná. Na povrchovém pracovišti Dolu Darkov v Karviné zemřel v noci 5. dubna jednačtyřicetiletý zaměstnanec při výměně lana důlního zařízení. Šestačtyřicetiletý horník zahynul 21. května v podzemí Dolu Karviná v Orlové, při manipulaci s břemenem byl přitlačen k nakladači. V srpnu zahynul v podzemí Dolu ČSM na Karvinsku šestačtyřicetiletý horník. 

 

Epicentrum otřesu v Karviné bylo v hloubce kolem 900 metrů

 

Epicentrum dnešního otřesu v Dole Karviná bylo v hloubce kolem 900 až 1000 metrů, otřes měl sílu 3,5 Richterovy stupnice. ČTK to řekl Jan Zedník z Geofyzikální ústav Akademie věd ČR. Při neštěstí zemřeli tři lidé.
    "Na tamní poměry to byl hodně silný otřes. Zaznamenali jsme řadu hlášení. Nejvzdálenější z ostravského obvodu Ostrava-Jih," uvedl. Dodal, že jej zaznamenali i obyvatelé Havířova či Orlové. Podle něj lidé hlásili, že se hýbe nábytek či pokojové rostliny.
    Na místě po dnešním otřesu zůstali tři mrtví, devět lidí je zraněno. Pohřešován není nikdo.
    Otřesům, které ohrožují životy horníků pracujících i stovky metrů pod zemí, nelze podle odborníků zabránit. Jsou důsledkem těžby. I když technologie a zařízení jsou stále modernější, nedokážou je těžaři předvídat. Hornická činnost způsobuje ve vytěžených a opět zasypaných lokalitách napětí. Vytváří se především v nadloží, kde se také hromadí energie, která se může v určitém okamžiku uvolnit a vznikne otřes. Pokud ho hornina nevydrží, uvolní se a zavalí chodby.

 

Smrtelná důlní neštěstí v ČR za posledních pět let

 

Výběr důlních neštěstí v Česku s oběťmi na životech za posledních pět let (v dole Karviná zahynuli po otřesu nejméně dva horníci):
    8. ledna 2009 - Dvaačtyřicetiletý horník zahynul v podzemí Dolu Darkov na Karvinsku. Zachytila jej přepravní klec.
    15. července 2009 - V závodě ČSA Dolu Karviná zemřel dvaatřicetiletý muž zasažený horninou padající ze stropu.
    11. září 2009 - V Dolu Karviná v závodě ČSA zahynul při důlním otřesu polský horník.
    23. února 2010 - V Dolu Karviná zahynul třiačtyřicetiletý horník, kterého smrtelně zranil důlní kombajn.
    21. června 2010 - Čtyřiapadesátiletý muž nepřežil pád do 16 metrů hluboké jímky v Dolu ČSM na Karvinsku.
    30. června 2010 - Čtyřiatřicetiletého horníka usmrtila uvolněná hornina v podzemí Dolu Darkov.
    19. prosince 2010 - Při důlním otřesu v Dole Darkov zemřel osmačtyřicetiletý horník.
    2. dubna 2011 - V podzemí Dolu Karviná zemřel jednatřicetiletý horník. Při vykládce materiálu se na něj převrátil důlní vůz.
    28. června 2011 - Devětačtyřicetiletý horník zahynul v podzemí Dolu Darkov. Neštěstí se stalo při kolejové dopravě.
    12. července 2011 - V podzemí Dolu Karviná zemřel pětačtyřicetiletý horník. Další při otřesu utrpěl zranění.
    14. července 2011 - V podzemí dolu na Karvinsku zemřel při otřesu dvaačtyřicetiletý muž, další se zranil.
    4. listopadu 2011 - Uvolněná hornina zasáhla v noci v podzemí Dolu Karviná dvaatřicetiletého horníka, který na místě zemřel.
    4. listopadu 2011 - V hlubinném dole Centrum na Mostecku zahynul horník, kterého zasáhl elektrický proud.
    21. května 2012 - V podzemí Dolu ČSM na Ostravsku zahynul při manipulaci s razicím kombajnem šestadvacetiletý horník.
    28. května 2012 - V podzemním Dolu ČSM zemřel osmatřicetiletý horník.
    6. srpna 2012 - V dole Paskov zahynul horník při ražbě důlní chodby.
    20. října 2012 - V podzemí dolu Paskov zemřel na následky úrazu pracovník obsluhující důlní lokomotivu.
    22. dubna 2013 - V podzemí Dolu ČSM zemřeli v noci dva báňští záchranáři. Pravděpodobně se otrávili při odebírání vzorků ovzduší z uzavřených prostor.
    17. února 2014 - Šedesátiletý zaměstnanec zemřel v areálu úpravny uhlí Dolu ČSM, našli ho mrtvého pod vrstvou uhlí v jednom z vagonů.
    27. března 2014 - Dvaačtyřicetiletý horník zahynul při závalu v Dole Karviná.
    5. dubna 2014 - Na povrchovém pracovišti Dolu Darkov zemřel jednačtyřicetiletý zaměstnanec při výměně lana důlního zařízení.
    17. května 2014 - V hlubinném dole Centrum na Mostecku byl v noci při závalu usmrcen šestačtyřicetiletý horník.
    21. května 2014 - V podzemí Dolu Karviná v Orlové zahynul šestačtyřicetiletý horník. Při manipulaci s břemenem byl přitlačen k nakladači.
    8. srpna 2014 - V podzemí Dolu ČSM zahynul šestačtyřicetiletý horník.
    14. listopadu 2014 - V podzemí dolu Karviná zemřeli po otřesu tři horníci. Dalších devět se zranilo, nikdo z nich není podle mluvčího těžební společnosti OKD Marka Síbrta ohrožen na životě.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Moravskoslezský  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření