Jiří Čunek: Jsem rád, že jsme donutili státní veterinární správu vyhlásit potřebné opatření - Zlínský - Český Metropol

Zlínský

Jiří Čunek: Jsem rád, že jsme donutili státní veterinární správu vyhlásit potřebné opatření

zdroj: archiv Metropolu

Zlínský kraj | Od pondělí 11. srpna mohou vybraní myslivci střílet divoká prasata v tzv. červené zóně, tedy na území s identifikovaným africkým morem prasat. Opatření se však týká jen dospělých prasat a míst, kde je...

 

již sklizena úroda. Pro veřejnost dál platí zákaz vstupu. Tak zní nové veterinární nové opatření.
 
„Konečně došlo k tomu, že veterinární správa vyhlásila zákaz vstupu na území s africkým morem prasat. Zatím se nám daří nákazu držet v jednom místě, a pokud by lidé do těchto míst vstupovali, prasata by plašili. Takže jsem rád, že po dvou týdnech jsme vlastně donutili státní veterinární správu, aby potřebné opatření vyhlásila. Takže musím konstatovat, že teprve teď jsem spokojen a jde jenom o to, aby zrychlila všechna ostatní opatření. Je potřeba zajistit, aby se mohlo také trávit. V jiných státech světa ta možnost je a my bychom se tím daleko efektivněji potenciálně nakažených prasat zbavili,“ komentoval vydané opatření státní veterinární správy hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.
 
Hejtman Zlínského kraje v souvislosti s výskytem afrického moru prasat vyhlásil 1. srpna stav nebezpečí, který trval do 29. srpna. Během necelého měsíce bylo zamořené území obestavěno elektrickými a pachovými ohradníky, území bylo monitorováno drony a termokamerami, bylo nakoupeno osm odchytových klecí a fotopastí. Po 29. srpnu vláda nesouhlasila s prodloužením stavu nebezpečí ve Zlínském kraji, čili hejtman, v souladu s legislativou, okamžitě předal vedení včetně nastavených opatření Krajské veterinární správě, aby zajistil kontinuitu. Teprve 11. září státní veterinární správa uložila zákaz vstupu a povolila odstřel divokých prasat v červené zóně.

Zdroj: Renata Janečková

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zdraví  

 » Kraje  » Zlínský