Slavnosti bratrství na Javořině - Zlínský - Český Metropol

Zlínský

Slavnosti bratrství na Javořině

zdroj: Helena Mráčková

Velká Javořina | Poslední červencová neděle na česko-slovenském pomezí tradičně patří Slavnostem bratrství Čechů a Slováků na Velké Javořině. Toto neformální přátelské setkání blízkých národů – Čechů a...

 

Slováků – se bude konat i letos, v neděli 26. července. Akci, kterou podporuje Zlínský, Jihomoravský, Trenčínský a Trnavský kraj, se každoročně zúčastňují i nejvyšší představitelé těchto krajů, za Zlínský kraj to pravidelně bývá hejtman Stanislav Mišák, který i letos nad Slavnostmi bratrství převzal záštitu. Pořadatelsky vše zajišťuje přípravný výbor Javořinských slavností, ve kterém pracují zástupci měst a obcí příhraničního regionu.
Vrch Velká Javořina je místem setkávání Čechů a Slováků už od r. 1845. Pevné vztahy mezi příslušníky obou národů zde od r. 1990 symbolizuje Památník česko-moravsko-slovenské vzájemnosti, k němuž političtí představitelé z obou stran státní hranice položí 26. 7. v ranních hodinách květiny. Potom bude zahájen kulturní program na velkém i malém pódiu. 
Návštěvníci, kteří pěšky, na kolech, nebo motorizovaně zdolají kopec s nadmořskou výškou 970 metrů, se mohou těšit na vystoupení těch nejlepších souborů a skupin z příhraničního regionu. V čase od 9:30 do 14:00 se představí např. dechová hudba Nadličanka z Nadlice, mužský pěvecký sbor Kudlovice, folklorní skupina Rozdvadžan z Trenčianských Stankoviec, lidová hudba Poľun ze Staré Turé, dětský folklorní soubor Javorinka z Miškech Dedinky, slovácký soubor z Kyjova, lidová hudba Pláňava ze Senice, folklorní soubor Cifra Lenky Kraváčkové, cimbálová muzika Ohnica z Uherského Hradiště a další muzikanti. Více zde.

Zdroj: Helena Mráčková

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Zlínský