Podle Čunka měl hejtman Mišák po výbuších vyhlásit stav nebezpečí - Zlínský - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zlínský

Podle Čunka měl hejtman Mišák po výbuších vyhlásit stav nebezpečí

zdroj: archiv Metropolu

Zlín | Výbuchy dvou muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku dnes probíralo i krajské zastupitelstvo. Zastupitel opoziční KDU-ČSL, senátor Jiří Čunek, kritizoval hejtmana Stanislava Mišáka (ČSSD) za to, že...

 

nevyhlásil stav nebezpečí. Podle Čunka by se tak zlepšila informovanost obyvatel. Mišák to odmítá. Podle něj mohla relevantní informace poskytovat jen policie a stav nebezpečí by vyvolal dvojkolejnost řízení. Starosta Vlachovic, pod něž Vrbětice spadají, ani zastupitel opoziční ODS ale hejtmana nekritizovali.
    Čunek připomněl své původní povolání vedoucího bezpečnosti práce ve Zbrojovce Vsetín. Podle něj není skladování vojenského materiálu neobvyklé. Uvedl ale, že integrovaný záchranný systém měl mít informace o tom, kolik výbušného materiálu je v areálu uskladněno. Kritizoval i nedostatečné kontroly. Stav nebezpečí podle něj vyhlášen být měl. Hlavou zákroku by se stal hejtman, řekl.
    "Jsou tam starostové i složky integrovaného záchranného systému. Lidé za tohoto stavu dostávají informace z první ruky a rozhodnou, jak je dostat k obyvatelům. Při vyhlášení stavu nebezpečí je jednodušší i zapojení vojska," tvrdil Čunek. Mišák uvedl, že po dohodě s velitelem zásahu bylo postupováno podle zákona o integrovaném záchranném systému. Do areálu podle něj mohla jen policie, a jako jediná tak mohla o rychle se měnící situaci informovat.
    "Je to jedinečná, výjimečná situace. Za svým postupem si stojím," uvedl Mišák. Upozornil na to, že při vyhlášení stavu nebezpečí by starostové obcí rozhodovali o postupu prací na svém území. Činnost policie by tak podle něj nebyla provázána s činností starostů. "Je obtížné si představit, že by hejtman či starosta rozhodoval o postupech kriminalistů, pyrotechniků, vojáků či hasičů na místě zásahu," uvedl Mišák.
    Zopakoval, že integrovaný záchranný systém nemohl mít informace o tom, co je v areálu skladováno. "Nevěděli jsme, co tam je do okamžiku, kdy to bouchlo. Ministerstvo obrany tvrdí, že areál je pod vlivem civilních stavebních úřadů, což není pravda. Armáda odešla v roce 2000, ale pořád to zůstalo jako vojenský objekt pod speciálním vojenským stavebním úřadem," dodal Mišák.
    Mluvčí ministerstva obrany Petr Medek uvedl, že armáda areál ve Vrběticích opustila v roce 2006 a o rok později byl převeden na tehdejší státní podnik VOP Šternberk. "Od roku 2006 tedy nebyl areál vojenský, ale civilní. V tomto ohledu nevyplývá ministerstvu obrany žádná ohlašovací povinnost. Naproti tomu kraj má pravidelně aktualizovat svůj krizový plán. Pokud v něm je stále areál veden jako armádní, nelze to dávat za vinu ministerstvu obrany," řekl ČTK Medek.
    Mišáka se v této souvislosti zastal jihomoravský hejtman a předseda Asociace krajů Michal Hašek (ČSSD). Na svém facebookovém profilu napsal, že nemůže mlčet "k útokům ministra obrany (Martina) Stropnického (ANO) a jeho podřízených na hejtmana Zlínského kraje". Podle Haška jsou tyto údajné útoky neoprávněné a svědomí má zpytovat spíš ministerstvo. "Doporučuji panu Stropnickému zklidnit emoce, omezit natáčecí dny kriminálních seriálů a věnovat se řešení krizové situace na území podniku, za který sám nese odpovědnost," uvedl Hašek na Facebooku v textu, na který dnes upozornil web Novinky.cz.
    Podle mluvčího Medka evidovat a kontrolovat soukromou munici, která je v tamních skladech od roku 2011, má Policie ČR. "Policie tak mohla aktivně do krizových plánů tuto skutečnost zanést. Ve VTÚ jsme ovšem nenašli dokumenty, že by ze strany Policie ČR za poslední tři roky vůbec nějaká kontrola této soukromé munice proběhla," doplnil mluvčí ministerstva obrany.
    Mišák upozornil, že se soukromé firmy skladující munici schovávaly za výjimku ze zákona, podle které není povinnost hlásit složkám integrovaného záchranného systému to, co je ve vojenských objektech.
    Starosta Vlachovic Zdeněk Hověžák (STAN) postup kraje na zastupitelstvu nekritizoval. Hejtmana se zastal bývalý starosta Valašských Klobouků Dalibor Maniš (SPO). "Díky němu se to dostalo na úroveň, na jakou se to dostat mělo," mínil. Výhrady neměl ani zastupitel opoziční ODS Jan Pijáček. "Kraj se nemusí stydět za to, jak situaci řešil," řekl.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Zlínský  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření