Soud ukončil dokazování v hlavní větvi metanolové kauzy - Zlínský - Český Metropol

Zlínský

Soud ukončil dokazování v hlavní větvi metanolové kauzy

zdroj: archiv Metropolu

Zlín | Krajský soud ve Zlíně dnes ukončil dokazování v hlavní, takzvané zlínské větvi metanolové kauzy. Rozsudek bude podle předsedy senátu Radomíra Koudely vynesen 21. nebo 22. května. Ve Zlíně je kromě tří...

 

hlavních aktérů případu souzeno i sedm dalších distributorů. Za obecné ohrožení všem hrozí 12 až 20 let i výjimečný trest včetně doživotí.
    "Soud dospěl k závěru, že věc je důkazně dostatečně projednána a zdokladována. Jsou zde splněny podmínky pro to, aby soud ve věci mohl objektivně rozhodnout," řekl ČTK Koudela. Podle něj na dalším hlavním líčení 12. května přednesou závěrečné řeči státní zástupce a obhájci. Závěrečné řeči obžalovaných zazní 21. května. Rozsudek bude vynesen ve stejný den nebo o den později, uvedl předseda senátu.
    Soud dnes opětovně vyslechl znalce, kteří doplňovali znalecké posudky, a také další obhajobou požadované policisty a celníky. Přehrával se i záznam z opavského areálu z 8. září 2012, který zachycoval nakládání tisícilitrových kostek s tekutinou. Senát také rozhodl o ponechání tří hlavních aktérů, údajných míchačů Tomáše Křepely a Rudolfa Fiana i hlavního distributora Jiřího Vaculy, ve vazbě. Křepela a Fian si proti rozhodnutí podali stížnost.
    Podle obžaloby majitel firmy na výrobu autokosmetiky Křepela opatřil na přelomu srpna a září 2012 pět tisíc litrů metylalkoholu i prostory v Opavě a pomohl Fianovi, který byl obchodním zástupcem Křepelovy firmy Carlogic, namíchat směs o objemu 10.000 litrů tvořenou zhruba z poloviny metanolem a ze zbylé části etanolem. Celou ji předali v Podkopné Lhotě na Zlínsku dělníkovi a obchodníkovi s alkoholem Vaculovi, jenž směs dál distribuoval.
    Křepela od začátku vinu popírá. Tvrdí, že on ani jeho společnost na metanolové kauze podíl nemá. Vaculovi prý dodal pouze 4000 litrů nemrznoucí směsi, kterou mu Vacula údajně po několika dnech vrátil. Podle Vaculy šlo ale o zbytek údajného od Fiana odebraného lihu, který vracel do Opavy po propuknutí aféry. Vacula od začátku skutek doznává a s policií spolupracuje. Odmítá jen, že by jím dodaný alkohol pila většina poškozených.
    K činu se při prvních výsleších na policii přiznal i Fian, který popsal míchání směsi i její předání Vaculovi. Uvedl také, že motivem činu byl zisk. Tyto výpovědi ale později popřel s tím, že je učinil pod nátlakem vyšetřovacích orgánů. Od té doby vypovídá stejně jako Křepela. Vinu popírá i sedm ve Zlíně dalších souzených distributorů, z nichž prý nikdo o kontaminaci lihu metanolem nevěděl. Většina odmítá i svůj podíl na nelegálním obchodu s alkoholem.
    Metanolová aféra začala 3. září 2012 a vyžádala si pět desítek obětí. Obžaloba postihuje jen období do konce roku 2012. Hlavním aktérům klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím. Státní zástupce podal obžalobu celkem na 31 osob. Dalších sedm z takzvané ostravské větve by mělo být souzeno také ve Zlíně, zbylé kauzy projednají okresní soudy po celé ČR.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Zlínský