Soud poslal exšéfa brněnských strážníků na 20 měsíců do vězení - Jihomoravský - Český Metropol

Jihomoravský

Soud poslal exšéfa brněnských strážníků na 20 měsíců do vězení

zdroj: archiv Metropolu

Brno | Městský soud v brně dnes poslal bývalého ředitele brněnských strážníků Jaroslava Přikryla na 20 měsíců do věznice s dohledem za to, že zahlazoval svým známým pokuty za dopravní přestupky a...

 

neoprávněně nakládal s osobními daty lidí v evidenci městské policie. Rozsudek není pravomocný a Přikryl se proti němu na místě odvolal ke krajskému soudu. Tvrdí, že žádným způsobem nepochybil.
    Přikryl byl odsouzen za zneužití pravomoci úřední osoby a za neoprávněný přístup k počítačovému systému. Na obhajobu uvádí, že pokuty nezahlazoval, dal prý jen podřízeným pokyn, aby údajně sporné případy, řešené pokutou, opětovně prověřili. Výsledek byl ale ten, že byly všechny následně vyřešeny pouhou domluvou.
    Když pak tento postup prověřovali kriminalisté, nechal z evidence městské policie vytáhnout spisy 119 jiných řidičů, které také měly být řešeny pokutou. Místo toho tito motoristé vyvázli jen s domluvou. Přikryl tak chtěl podle vyšetřovatelů dokázat, že změna kvalifikace skutku byla možná i v jiných případech. Jakoukoli soukromou manipulaci s daty lidí v evidenci městské policie ale přísně zakazuje její interní směrnice.
    "Obžalovaný se tváří, jako by nic neudělal," řekl při odůvodnění rozsudku soudce Martin Vrbík. Přikryl dnes zopakoval, že celá kauza je účelová a fakta v ní jsou překrucována.
    V kauze se až do dneška konaly dva samostatné procesy. Za zahlazování pokut dostal Přikryl letos v únoru u Krajského soudu v Brně 18 měsíců vězení. V kauze neoprávněného nakládání s daty dostal nejprve u Městského soudu v Brně podmínku, kterou ale Nejvyšší soud zrušil a věc nařídil opětovně projednat.
    Soudce Vrbík uznal někdejšího šéfa strážníků vinným z neoprávněného přístupu k počítačovému systému městské policie. Vynesl dnes souhrnný trest, tedy obě kauzy spojil a vynesl nový verdikt.
    Přikrylově kauze předcházel případ jeho někdejšího náměstka Milana Šimona. V září 2012 mu dal soud pokutu 30.000 korun za to, že zahladil pokutu za dopravní přestupek své známé. Při té příležitosti se Šimon zmínil, že jeho tehdejší nadřízený Přikryl takto postupoval ve více případech. To pak spustilo vyšetřování.
    Přikryl léta působil u státní policie jako ředitele brněnských policistů. Tehdy se o něm mluvilo jako o kandidátovi na policejního prezidenta. Pak se ale zjistilo, že jeho podřízení manipulovali se statistikami trestné činnosti, aby si zvýšili objasněnost a podle výkazů tak měli lepší pracovní výsledky. Přikrylovo pochybení se nezjistilo. Z Brna pak odešel do Hodonína, kde byl rovněž ředitelem policie. Odtud přešel do vedení brněnské městské policie.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Jihomoravský