Exředitel strážníků v Brně Přikryl půjde na 1,5 roku do vězení - Jihomoravský - Český Metropol

Jihomoravský

Exředitel strážníků v Brně Přikryl půjde na 1,5 roku do vězení

zdroj: globaltamilnews.net

Brno | Krajský soud v Brně dnes v odvolacím řízení poslal bývalého ředitele brněnské městské policie Jaroslava Přikryla na 18 měsíců do vězení. Je odsouzený za zneužití pravomoci veřejného činitele, protože...

 

zahlazoval dopravní přestupky svých známých. Soud změnil trest původně vyměřený městským soudem, který Přikrylovi udělil 18 měsíců vězení s podmíněným odkladem na 30 měsíců a nařídil mu zaplatit pokutu 120.000 korun. Přikryl se ovšem necítí vinen a naznačil, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu. Dnešní rozsudek už je pravomocný.
    Ke krajskému soudu se odvolal jak Přikryl, který požadoval zrušení celého trestu, tak státní zástupce. Předseda soudního senátu Aleš Flídr zdůvodnil přehodnocení trestu tím, že se Přikryl nedopouštěl trestného činu jako obyčejný strážník, ale jako vedoucí pracovník. "V podstatě práci svých podřízených likvidoval. Trest tedy musí odpovídat společenskému postavení. Zároveň pro jeho trest stačí nejmírnější forma věznice," řekl Flídr.
    Přikryl však stále tvrdí, že se trestného činu nedopustil a že celý proces považuje za účelový. "Cílem bylo, abych byl zbaven funkce, což se také stalo," prohlásil při závěrečné řeči. Novinářům řekl, že dnešní rozsudek ještě není konečný. "V prvním případě měl Nejvyšší soud také opačný názor a věřím, že teď to bude obdobné. Přestupky jsem nikomu nevyřizoval," popíral Přikryl vinu.
    Nejvyšší soud už vrátil městskému soudu případ, v němž se řeší, že předal 119 spisů s osobními daty lidí státnímu zastupitelství. Ze systému městské policie vytáhl totiž přestupky, které se z pokuty změnily na domluvu, čímž chtěl ukázat, že při zahlazování přestupků u známých nepostupoval nestandardně. Za to si vysloužil stíhání pro neoprávněné nakládání s citlivými informacemi. Trest městského soudu mu před rokem potvrdil i odvolací soud a tehdy skončil jako ředitel strážníků.
    V dnešním případě soud potvrdil výrok městského soudu, v němž se uvádí, že Přikryl dal u sedmi přestupků pokyn podřízeným, aby pokutu překvalifikovali na domluvu. V původní obžalobě se hovořilo o 31 případech. Soudkyně tehdy uvedla, že Přikryl řešil případy zcela neformálním způsobem, ač se jimi neměl vůbec zabývat. Bývalého ředitele usvědčily telefonické odposlechy.
    Trest vězení v minulosti dostal také bývalý šéf pražských strážníků Vladimír Kotrouš. Za přijetí úplatku byl odsouzen na 5,5 roku, trest loni v červenci definitivně potvrdil Ústavní soud. Kotrouš si podle pravomocného verdiktu řekl o úplatek za to, že zajistí trvání smlouvy městské policie s autoservisem Jíša. Chtěl tak získat nejméně 1,2 milionu korun. Soudy mu vedle uloženého trestu vězení také na pět let zakázaly pracovat v bezpečnostních ozbrojených sborech a nařídily zaplatit pokutu 400.000 korun. Do vězení Kotrouš nastoupil předloni v březnu.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Jihomoravský