K soudu míří kauza exprimátora Č. Budějovic Thomy - Jihomoravský - Český Metropol

Jihomoravský

K soudu míří kauza exprimátora Č. Budějovic Thomy

zdroj: mediafax.cz

České Budějovice | Českobudějovický soud začne v pondělí projednávat případ bývalého primátora Juraje Thomy (OPB). Obžalován je ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího...

 

majetku za to, že v roce 2010 podepsal dodatek smlouvy k provozu IT služeb na magistrátu, který byl údajně pro město nevýhodný. Městu tak podle obžaloby způsobil škodu až devět milionů korun.
    Příprava líčení trvala několik měsíců. Thoma se kvůli obžalobě nestal po podzimních volbách náměstkem primátora za koaliční hnutí Občané pro Budějovice (OPB). Odůvodnil to tím, že se chce soustředit na soudní líčení a udělat maximum pro očištění svého jména.
    Dlouho nebylo jasné, kdo kauzu bude řešit. Krajský soud v Českých Budějovicích zaslal v červenci spis do Prahy, protože se obával možné podjatosti. Ta vycházela z faktu, že členem soudního senátu je i bývalý primátor Miroslav Tetter (KDU-ČSL). Soud jej chce vyslechnout v případu jako svědka. Vrchní soud však případ do Českých Budějovic vrátil.
    Podstatou stíhání byla skutečnost, že primátor podle policie jako úřední osoba neoprávněně uzavřel dodatek ke smlouvě o dodávce počítačového zařízení a vybavení se společností BitServis.
    Thoma od začátku vinu popírá. "Stále nechápu, proč je policie přesvědčena, že budějovický magistrát své právníky a dalších 500 úředníků zaměstnává pouze z čistě formálních důvodů, aniž by snad měli mít špetku odpovědnosti za své konání," uvedl před časem Thoma. Dodal, že ho mrzí, že se policie už nezabývá případem, kdy bylo loni v primátorově kanceláři nalezeno odposlouchávací zařízení.
    Policie primátora kvůli uzavření smlouvy údajně nevýhodné pro město, kterou bude projednávat soud, obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku už jednou. Plzeňské státní zastupitelství začalo případ řešit předloni, ale v prosinci 2012 primátorovo stíhání zastavilo. Policie se však loni k vyšetřování vrátila a státní zastupitelství tehdy podalo návrh na obžalobu Thomy.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Jihomoravský