Jihomoravský kraj vyčlenil 1,1 miliardy na hlavní investice roku 2015 - Jihomoravský - Český Metropol

Jihomoravský

Jihomoravský kraj vyčlenil 1,1 miliardy na hlavní investice roku 2015

zdroj: archiv Metropolu

Brno | Jihomoravský kraj vyčlenil v návrhu rozpočtu pro příští rok přes 1,1 miliardy korun na investice do čtyř klíčových oblastí, tedy dopravy, školství, zdravotnictví a sociální oblasti. Novinářům to dnes řekl hejtman...

 

Michal Hašek (ČSSD). Pro letošní rok kraj loni schválil na tyto investice přes 900 milionů Kč.
    Konečnou podobu návrhu rozpočtu pro rok 2015 i s příjmy a výdaji zatím Hašek neoznámil. Podle něj bude známý 3. prosince, kdy ho projedná krajská rada. V půli prosince pak bude o rozpočtu rozhodovat zastupitelstvo.
    Původně měly investice čtyř klíčových oblastí v příštím roce činit 765 milionů korun. "Našli jsme však dalších 360 milionů, které jsme rozdělili na nové investice. Dopravě jsme vyčlenili dalších 90 milionů stejně jako školství a zdravotnictví se sociální oblastí jsme přidělili o 180 milionů více," uvedl Hašek. Podle něj investice výrazně zkvalitní infrastrukturu.
    Koalice rovněž navrhla zvýšit dotační programy o několik desítek milionů korun. Kraj při vytváření rozpočtu přihlédl také k podnětům lidí, kteří měli v říjnu možnost se k němu vyjádřit. Z každé z deseti oblastí, jako např. školství, zdravotnictví nebo doprava a dalších, mohli vybírat z pěti priorit nebo posílat konkrétní návrhy, které by si přáli do rozpočtu zahrnout. Možnost využilo zhruba 400 obyvatel kraje. Stovka konkrétních podnětů se týkala podpory činnosti a rekonstrukce přírodovědné stanice Kamenáčky v Brně. "Bude to jedna z prvních akcí, kterou z nově nalezených peněz zrealizujeme. Učiníme potřebné kroky, které se jí týkají," doplnil hejtmanův náměstek Stanislav Juránek (KDU-ČSL).
    Kraj v rozpočtu pro příští rok pamatuje také na včelaře, vinaře či záchranné složky. Zvýší dotace dobrovolným hasičům, kteří si z peněz budou moct obměnit techniku, ale také opravit hasičské zbrojnice. Kraj počítá i s podporou profesionálních hasičů a policie i vodních záchranářů. Podporu posílí také u poskytovatelů sociálních služeb.
    V letošním roce hospodaří Jihomoravský kraj s rozpočtem ve výši 5,9 miliardy korun.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Finance  

 » Kraje  » Jihomoravský