Brno od ledna zdraží vodné a stočné na 74,46 Kč za krychlový metr - Jihomoravský - Český Metropol

Jihomoravský

Brno od ledna zdraží vodné a stočné na 74,46 Kč za krychlový metr

zdroj: archiv Metropolu

Brno | Brněnské vodárny a kanalizace zdraží pro příští rok cenu vodného a stočného o tři a půl koruny na krychlový metr. Za tisíc litrů lidé nově zaplatí 74,46 Kč oproti letošním 70,94 Kč, sdělil dnes ČTK mluvčí...

 

brněnského magistrátu Pavel Žára. Ve srovnání s ostatními velkými městy je však cena v Brně nízká.
    O pětiprocentním navýšení ceny za kubík dnes rozhodli brněnští radní. "V tarifech je zahrnutý vývoj spotřeby a cen základních vstupů, zejména tvorba zdrojů na obnovu, opravy a údržbu vodohospodářské infrastruktury," vysvětlil Žára.
    Podle něj je nárůst a výše tvorby zdrojů na obnovu vodohospodářské infrastruktury v souladu s Podmínkami přijatelnosti vodohospodářských projektů pro Operační program Životní prostředí v programovacím období 2007-2013, ze kterého město Brno čerpá příspěvek na rekonstrukci a dostavbu městské kanalizace.
    Podle analýzy magistrátu se zvýší měsíční platba za vodu u jednoho člověka o 14 korun. "Při spotřebě 107 litrů na jednoho člověka za den činí měsíční výdaj za vodné a stočné kolem 242 korun na jednoho obyvatele," poznamenal Žára. Cena za výrobu a dodávku jednoho litru pitné vody odběrateli včetně následného odkanalizování a vyčištění vyprodukované vody odpadní je 0,075 korun.
    Brno patří v ceně za vodné a stočné k jednomu z nejlevnějších velkých měst.
    V Praze je v letošním roce cena vodného a stočného 75,84 korun za kubík vody, v Ostravě 73,81 korun, ale v Turnově 90,86 korun, v Plzni 89,43 a ve Zlíně 85,69 korun.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Finance  

 » Kraje  » Jihomoravský