Problém obchvatu Břeclavi má pomoci řešit MŽP,chce poslanec Petrů - Jihomoravský - Český Metropol

Jihomoravský

Problém obchvatu Břeclavi má pomoci řešit MŽP,chce poslanec Petrů

zdroj: janmiklin.cz

Brno | Obchvat Břeclavi, jehož stavbu brzdí chráněné území Natura 2000, má řešit ministr životního prostředí, s interpelací se na něj obrátil poslanec Jiří Petrů (ČSSD). ČTK tento bývalý starosta Valtic na...

 

Břeclavsku řekl, že po ministru Richardu Brabcovi (ANO) chce, aby byla část ploch z Natury 2000 vyjmuta. Mluvčí ministerstva Petra Roubíčková uvedla, že úřad se k interpelaci vyjádří do konce května. Pokud by poslanec nebyl s písemnou odpovědí ministra spokojen, může požádat o její projednání ve Sněmovně.
    Chráněné území Natura 2000 bylo v dotčené oblasti vyhlášeno kvůli lužním lesům, a to i na části ploch, kudy má obchvat za víc než miliardu korun vést. Podle poslance je doprava v Břeclavi problematická a město obchvat potřebuje.
    "Cílem mé interpelace na ministra je, aby byla část ploch vyjmuta z Natury 2000. Je to asi jedno procento z celého chráněného území," uvedl. Nyní je stavba blokovaná. Podle poslance byly už několikrát přislíbeny peníze, ale realizace vázne. "Plán obchvatu existuje v Břeclavi už od 90. let. Podle toho je upravený i územní plán, na který při vyhlášení chráněného území nebyl brán zřetel," podotkl Petrů. Míní, že je třeba okamžitě zahájit výkup pozemků, aby mohlo být vydáno stavební řízení.
    Projekt má uskutečnit Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD). "Stavba je nyní ve fázi zpracování dokumentace ke stavebnímu povolení. V nejbližších měsících začne řízení o stanovení kompenzačních opatření na území v soustavě Natura 2000 dotčené stavbou," uvedl mluvčí ŘSD Jan Studecký. Dodal, že podle současných předpokladů by měla stavba začít v roce 2022.
    Situace v Břeclavi s dopravou je špatná a obchvat by pomohl vyřešit hustý provoz na trase z Hodonína až do Mikulova. "Máme jednu spojnici a ve špičkách nebo při nehodě je průjezd problematický," řekla ČTK mluvčí břeclavské radnice Eliška Windová.
    Břeclav je významným silničním uzlem. Kostru tvoří dálnice D2 z Brna na Bratislavu, silnice I/55 z Olomouce do Břeclavi, silnice I/40 z Břeclavi do Mikulova a komunikace II/425 z Rajhradu do Břeclavi a obce Lanžhot. "Vznik obchvatu by vedl k výraznému zklidnění centra města. Snížil by se hluk, kleslo by znečištění životního prostředí nebo se zvýšila bezpečnost silničního provozu," dodal mluvčí ŘSD Studecký.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Doprava  

 » Kraje  » Jihomoravský