V Jihomoravském kraji loni pobíralo starobní důchod 192.000 lidí - Jihomoravský - Český Metropol

Jihomoravský

V Jihomoravském kraji loni pobíralo starobní důchod 192.000 lidí

zdroj: archiv Metropolu

Brno | Starobní důchod pobíralo loni v Jihomoravském kraji téměř 192.000 lidí, tedy asi šestina obyvatel kraje. Oproti roku 2012 se jejich počet skoro nezměnil. Zhruba čtvrtina příjemců odešla do starobního...

 

důchodu předčasně, informoval dnes ČTK Karel Adam z brněnské pobočky Českého statistického úřadu. Průměrná výše starobního důchodu loni v kraji činila 10.832 korun.
    Jihomoravský kraj dlouhodobě zaostává výší starobního důchodu za průměrem České republiky. Loni čeští senioři průměrně dostávali měsíčně 10.970 korun.
    Jihomoravští důchodci si loni polepšili v průměru o 183 korun. Penze mužů činila v průměru 11.963 korun měsíčně, ženy braly zhruba o dvě tisícovky korun méně.
    V Jihomoravském kraji pobíralo loni v prosinci nejen starobní, ale i některý z dalších důchodů více než 323.000 lidí. Jejich počet klesá druhý rok po sobě z maxima dosaženého v roce 2011. Proti rekordu je jich nyní o 2000 méně. Kromě starobního důchodu pobírali lidé důchody invalidní, vdovské a vdovecké a sirotčí.
    Téměř 60 procent z celkového počtu důchodů tvoří důchody starobní. Další pětinu představují vdovy - je jich přes 60.000. Vdovců je naopak jen přes 10.000 a sirotčí důchod bere necelých 5000 lidí. Přes 50.000 lidí pobíralo loni některou ze tří kategorií invalidního důchodu.
    Průměrný starobní důchod v Česku v loňském roce dosahoval asi 44 procent průměrné hrubé mzdy. Penzi pobíralo 1,73 milionu seniorek a seniorů. Důchody se v Česku zvyšují vždy od ledna. Loni a letos byla valorizace nižší.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Finance  

 » Kraje  » Jihomoravský  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření