Aktualizovaný městský web nabízí Informace o startovacím bydlení - Plzeňský - Český Metropol

Plzeňský

Aktualizovaný městský web nabízí Informace o startovacím bydlení

zdroj: Alexandra Tušlová

Pardubice | Městské byty mladým lidem a rodinám nabídne od příštího roku pardubická radnice. Přidělení pětadvaceti startovacích bytů pro ekonomicky aktivní lidi od 18 do 30 let schválili městští zastupitelé už v...

 

listopadu, nyní radnice aktualizovala městský web, kde zájemci o výhodné bydlení najdou všechny potřebné informace o možnostech jeho získání.

„Chceme dát všem případným zájemcům o startovací bydlení v Pardubicích informace o bytech a podmínkách bydlení včas, aby si mohli v klidu prostudovat všechny podmínky města a připravili si také požadované dokumenty, které jsou povinnou součástí žádosti. Rozhodli jsme se proto umístit vše o startovacím bydlení na web města. Věřím, že budou stránky pravidelně sledovat, neboť informace budeme průběžně doplňovat,“ uvedl náměstek zodpovědný za sociální politiku města Pardubic Jakub Rychtecký s tím, že odkaz na bydlení pro mladé je umístěn hned na hlavní stránce městského webu www.pardubice.eu v sekci „Důležité informace“.

Aktuálně web nabízí ke stažení podmínky žádosti o předělení bytu, které je nutné splnit. Zároveň je zde uveřejněn seznam lokalit, v nichž město byty pro startovací bydlení uvolnilo. V rámci výzvy, kterou lze očekávat na začátku příštího roku, budou moci zájemci vybírat mezi byty o velikosti 1+0, 1+1 a 2+1. Každý žadatel si bude moci podat žádost pouze na jeden byt, a bude - li vybrán, město s ním uzavře smlouvu na čtyři roky. „V prvních třech letech zaplatí nájemce za metr čtvereční 50 korun a energie, v posledním čtvrtém roce pak 80 korun a energie, přičemž tržní nájemné se dnes pohybuje okolo 140 až 145 korun za metr čtvereční, v prvních třech letech jsme tedy na třetině tržního nájemného,“ vypíchl náměstek Jakub Rychtecký hlavní výhodu nájemního vztahu na dobu určitou pro mladé rodiny a lidi.

„V lednu přidáme na web města konkrétní podobu žádosti, fotodokumentaci nabízených bytů, přiložíme také metráž, půdorys i konkrétní cenu nájemného jednotlivých bytů,“ doplnil projektový manažer startovacího bydlení Branislav Štefanča z odboru sociálních věcí.

Hlavním kritériem pro výběr nájemců je výše minimálního měsíčního hrubého příjmu žadatele, který byl po důkladné analýze stanoven na 16.000 korun hrubého měsíčně a věk do třiceti let. V případě manželů a párů nesmí věk v součtu překročit 65 let, jeden z nich musí být mladší třiceti let. „Do příjmů se nebudou započítávat dávky státní sociální podpory ani sociální pomoci. Žadatel bude muset také doložit, že není vlastníkem nemovitosti určené k bydlení a nesmí být dlužníkem vůči městu a jím založených společností, zároveň nesmí dlužit na zdravotním pojištění,“ objasnil náměstek Rychtecký.

Na základě analýzy a zkušeností měst, která již tento typ bydlení mají, pardubická radnice předpokládá, že o 25 startovacích bytů bude mezi mladými lidmi velký zájem - v případě, že poptávka bude převyšovat nabídku, rozhodne o nájemnících v únoru příštího roku veřejné losování.

Zdroj: Alexandra Tušlová

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Plzeňský  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření