V neděli vypukne v Plzni největší sportovní svátek pro mladé sportovce - Plzeňský - Český Metropol

Plzeňský

V neděli vypukne v Plzni největší sportovní svátek pro mladé sportovce

zdroj: Šárka Stará

Plzeňský kraj | V neděli 14. 6. od 19:00 vypukne v Plzni největší sportovní svátek pro mladé sportovce. Velkolepý zahajovací ceremoniál odstartuje Hry VII. letní olympiády dětí a mládeže. Zapálení olympijského...

 

ohně, defilé krajských výprav včetně řady jmen slavných sportovců v roli vlajkonošů, slavností slib sportovců a rozhodčích, česká státní hymna, to vše je nedílnou součástí zahajovacího ceremoniálu Her VII. letní olympiády dětí a mládeže.  Chybět nebude vystoupení populárního českého zpěváka Marka Ztraceného, večerem diváky provede sportovní komentátor a moderátor Petr Svěcený. Hudebně ceremoniál doprovodí orchestr Tremolo z Třemošné pod vedením dirigenta Dalibora Bárty.
„Diváci se mohou těšit na hudební, taneční a pohybovou show plnou intergalaktických efektů. V úvodu večera působivě představíme maskota olympiády Olyho, sportovního nadšence, který po odhalení českého sportovního potenciálu na své pouti vesmírem přistane právě na plzeňském stadionu,“ prozrazuje ze scénáře nedělního zahájení jeho režisér a scénárista David Cody, který je jako muzikálový režisér podepsán pod celou řadou úspěšných inscenací jako například světová premiéra muzikálu Casanova, který mj. uvedl i v jihokorejském jižním Seoulu - Daegu, Sněhurka a sedm trpaslíků před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově a na Slovensku, či muzikály Romeo a Julie a Jedna noc na Karlštejně pro Divadelní léto 2006-2014 na nádvoří zámku v Hluboké nad Vltavou.
  „Těšíme se, že v Home Monitoring Aréně při zahajovacím ceremoniálu přivítáme a představíme přes 2300 mladých sportovců ze  všech 14 krajů České republiky. Zároveň je slavnostní večer otevřen široké veřejnosti a to zcela zdarma, podobně jako všechny medailové ceremoniály, které se odehrají každý den po skončení sportovního zápolení.  Budeme také moc rádi, pokud přijdou sportovní nadšenci fandit na sportoviště, kam se dostanou také zdarma,“ zve na olympiádu Jiří Struček, náměstek hejtmana pro oblast školství, sportu a cestovního ruchu.

Letošní olympiáda, kterou hostí právě Plzeňský kraj, se poprvé v novodobé historii koná pouze v jednom městě, a tím je právě Plzeň a její sportoviště.  Do krajské metropole se sjede na 2 300 sportovců, 450 trenérů a vedoucích výprav a zhruba 250 VIP hostů.  Mladí sportovci se utkají v
18 sportovních odvětvích a soupeřit budou o 150 sad medailí. 


V olympijský dům se na tento týden promění Techmania Science Center, která bude středobodem celé olympiády. Konají se zde porady trenérů, své místo tu bude mít akreditační a tiskové středisko. Mladí olympionici si zde ve svém volném čase mohou zdarma prohlédnout expozice.
Olympiádu podpořila řada slavných sportovců v roli ambasadorů. Někteří se na olympiádu přijedou osobně podívat a předají medaile mladým nadějím, jiní propagují hry prostřednictvím plakátů, billboardů nebo na internetu či facebooku. Mezi ambasadory najdete například olympijskou vítězku ve střelbě Kateřinu Emmons, nejlepšího házenkáře světa 2010 Filipa Jíchu, stříbrnou medailistku z Londýna tenistku Andreu Hlaváčkovou, reprezentačního fotbalového brankáře Petra Čecha. A řadu dalších významných sportovců jako např. triatlonisty Jana Řehulu a Přemysla Švarce, atletku Jiřinu Ptáčníkovou, jachtaře Davida Křížka, plavce Jana Šefla a další.
„ Jsem velmi rád, že mohu mladé sportovce podpořit při jejich olympijském klání. Je to pro ně jistě nádherná zkušenost a zážitek na celý život. Vždyť jim přijdou fandit jejich kolegové z krajských reprezentací, takže je to pro ně úplně jiný zážitek než třeba na mistrovství republiky,“ poukazuje na význam olympiády Pavel Frána, basketbalista a ambasador olympiády.
„Je samozřejmé, že tak velký počet sportovců a jejich doprovodu ovlivní i plzeňskou dopravu. Zvlášť, když účastníci olympiády se budou na sportoviště dopravovat prostředky MHD,“ upozorňuje vedoucí organizačního týmu Zdeněk Hůrka. „Prosím tedy Plzeňany o pochopení a toleranci. Obzvlášť v úterý 16. června, kdy se na Boleváku koná závod v triatlonu, kvůli kterému bude od 9 do 14 hodin zcela uzavřena komunikace U Velkého rybníka. Je to jediné dopravní omezení, které olympiáda za celý týden přinese, tak věřím, že to nezpůsobí žádné zbytečné komplikace,“ dodává Zdeněk Hůrka.

Zdroj: Šárka Stará

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Sport  

 » Kraje  » Plzeňský  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření