Nová stanice záchranky v Modravě pokryje hůř dostupnou část Šumavy - Plzeňský - Český Metropol

Plzeňský

Nová stanice záchranky v Modravě pokryje hůř dostupnou část Šumavy

zdroj: archiv Metropolu

Modrava (Klatovsko) | Nové výjezdové místo zdravotnické záchranné služby začalo dnes sloužit v Modravě na Klatovsku. Stanoviště, kde bude 24 hodin denně řidič a záchranář, tak pokryje poslední místo v...

 

Plzeňském kraji, kde se záchranářům nedařilo dojet k pacientům vždy v zákonném limitu do 20 minut. Sanitka se záchranáři zároveň obslouží i část Jihočeského kraje, který měl rovněž problém s dojezdovými časy do odlehlejších částí Šumavy, řekl dnes ČTK při otevření nového stanoviště ředitel plzeňské krajské záchranné služby Roman Sviták. Lékař bude v případě potřeby dojíždět ze Sušice či z Klatov.
    Dosud jezdily na Modravu a okolí sanitky ze Sušice, zejména v zimě při horší sjízdnosti ale byla dojezdová doba kolem půl hodiny. Kromě rozlehlé oblasti v Plzeňském kraji budou nyní záchranáři z Modravy zasahovat také v jižních Čechách v okolí Kvildy, Zadova či Borové Lady. Jihočeský kraj se bude částečně podílet na provozních nákladech. Protože oblast je celoročně vyhledávaná tisíci turistů, předpokládá Sviták, že záchranáři z Modravy budou mít asi čtyři výjezdy denně.
    Dvoupodlažní objekt postavila za zhruba tři miliony korun na obecním pozemku Modrava, záchranáři budou platit měsíční nájemné, řekl Sviták. Obec také v létě opravila hlavní křižovatku, takže sanitky budou lépe a bezpečněji projíždět. Pacienty bude sanitka vozit do nemocnic v Sušici a v Klatovech, případně do Plzně. V novém objektu jsou dva pokoje, kuchyň, předsíň a toalety, velká garáž, sklad a kotelny. Dřevěné podkroví je připraveno pro možné budoucí bydlení.
    U úrazů turistů, obyvatel či lesních dělníků, u dopravních nehod a u zdravotních obtíží zasahuje na Šumavě také horská služba a informační a strážní služba národního parku. Členové obou organizací poskytují předlékařskou pomoc, disponují například defibrilátory. Mají i skútry a čtyřkolky, s nimiž se dostanou i do hůře dostupných oblastí hor. Pacienty pak předávají záchranné službě.
    Na podzim plzeňské hejtmanství otevřelo celoroční čtyřiadvacetihodinové výjezdové místo rovněž na Šumavě - v Železné Rudě. Záchranná služba má nyní v Plzeňském kraji 24 výjezdových míst.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Plzeňský