Zámek Krásný Les prochází obnovou - Ústecký - Český Metropol

Ústecký

Zámek Krásný Les prochází obnovou

foto archiv

Ústí nad Labem | Ústecký kraj je regionem plným nejen přírodních krás, ale také historických a kulturních památek. V jejich počtu patří mezi přední kraje v republice. Na jednu takovou kulturní památku, zámek v Krásném Lese, se jel podívat hejtman Oldřich Bubeníček s radní pro kulturu a památkovou péči Jitkou Sachetovou. Zámek právě prochází postupnou rekonstrukcí.

 

Historik a pedagog z univerzit v Plzni a Hradci Králové Jan Kilián koupil zámeček v Krásném Lese v loňském roce. Pro obec se rozhodl, protože se mu líbí příroda Krušných hor. V době pořízení byl zámek vůbec nejzanedbanější památkou v kraji. Postupně došlo k vyklizení, zajištění statiky a aktuálně probíhá rekonstrukce krovů a střechy, na kterou majitel čerpá 500 tisíc korun z Programu na záchranu a obnovu kulturních památek v Ústeckém kraji. Vlastník seznámil hejtmana Bubeníčka a radní Sachetovou se svou vizí obnovy a následného využití zámku, kde by rád měl veřejnosti přístupné expozice upomínající na historii objektu a předchozí majitele z řad šlechtických rodů. Na pozemku se nachází také zbytky pivovaru s historickými, pravděpodobně renesančními, sklepy a současně zanedbaný park se staletými stromy.

Sám Kilián vidí reálnou dobu na kompletní rekonstrukci v horizontu dvaceti let, střechu by rád dokončil nejpozději do dvou let. Do obnovy zámku vkládá své vlastní prostředky a shání dotace nejen od Ústeckého kraje, ale také z Ministerstva kultury.

 

Zdroj: Metropol

foto archiv

foto archiv

Tématické zařazení:

 » Kraje  » Ústecký  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Obdiv a poděkování za Krásný les

Autor: Vladimír Plocek Muž

Založeno: 27.03.2021, 19:39
Odpovědí: 0

Jako telnická chalupářská náplava velmi často jezdím do Adolfova . A nyní šok. Díky vašemu článku zjišťuji o co jde. Ruina - zámek na křižovatce v Krásném lese povstává z mrtvých. Již současný stav ukazuje, že v Česku existují lidé, kterým záleží na kořenech regionu. Za to je nutné majiteli moc poděkovat, co pro tento zapomenutý svět koná. Kolik takových objektů z bohatou historií existuje.
Takže díky a doufám, že podpora Ústeckého kraje bude i nadále štědrá. V tomto případě se bohatě vyplatí.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření