Ústecká univerzita včelaří - Ústecký - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Ústecký

Ústecká univerzita včelaří

foto archiv

Ústí nad Labem | Zavádění včelstev do městských aglomerací prožívá světový boom. Obrovsky je rozšířeno v zámoří, v současné době je ve velkém podporováno také po celé Evropě, např. v Paříži, Londýně, Vídni, Berlíně, Frankfurtu nad Mohanem a také v Praze.

 

Myšlenka instalování tzv. střešních včelstvem v Kampusu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem se zrodila cca před rokem, kdy vedení UJEP oslovili místní odborníci, včelaři. Příklady úspěšných tuzemských instalací (Obchodní dům Chodov, ZOO Praha, Botanická zahrada Praha, Pražský hrad, pod Vyšehradem apod.) inspirovaly vedení univerzity k přivedení včel také na pozemky UJEP.

„Po několika jednáních s odborníky se tento záměr stal skutečností. Jako nejvhodnější místo byl nakonec vybrán pozemek univerzity v areálu Vaňov, kde jsou splněny všechny podmínky pro chov včel,“ říká prorektor pro rozvoj a kvalitu UJEP dr. Jaroslav Zukerstein.

Pod odborným vedením Augustina Uváčika, odborníka na chov včel a učitele včelařství, tak byla dodána a zřízena na univerzitních pozemcích ve Vaňově včelnice s patnácti včelstvy v systémech nástavkových úlů. Pro účely chovu bylo vybráno plemeno Singer F1, které je původem z Rakouska a je velmi vhodné k chovu ve městech, neboť se jedná o mírné a nerojivé včely.

„Augustin Uváčik je skutečným odborníkem na včelaření na střechách, vede nebo mentoruje 22 stanovišť nejen u nás, ale zejména v Rakousku a v Německu. V domovině se stará např. o včelstva na střechách České filharmonie, Pražského arcibiskupství, Hotelu Hilton Old Town, Hotelu InterContinetal Prague apod.,“ vysvětluje Jaroslav Zukerstein.

Výnos z jednoho včelstva by se měl pohybovat mezi 30–40 kg.  Z 15 vaňovských úlů by tak za 1 rok mohlo být stočeno 450 kg medu, který hodlá univerzita využívat zejména k vlastní propagaci. První medobraní se uskuteční nejdříve v květnu 2019.

 

Městské včelaření má řadu výhod (www.stastnevcely.cz): 

+ včely jsou mimo kontakt s pesticidy,

+ městské znečištění nemá vliv na život včel ani kvalitu medu,

+ včely jsou údajně zdravější (průzkum sdružení francouzských včelařů UNAF: městské včely jsou zdravější a produktivnější než venkovské),

+ pestrý zdroj pastvy a tak i pestřejší med,

+ ve městě je více tepla a rostliny kvetou déle než na venkově,

+ silnější včelstva i více medu,

+ včelaření prospívá opylovací činností městské zeleni,

+ terapeutický efekt na městský shon,

+ konzumace místního medu jako pomoc proti alergii,

+ ekologický rozměr (cesta produktu).

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Metropol

Tématické zařazení:

 » Kraje  » Ústecký  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření