V Ústeckém kraji startují kotlíkové dotace, půjdou podat pouze elektronicky - Ústecký - Český Metropol

Ústecký

V Ústeckém kraji startují kotlíkové dotace, půjdou podat pouze elektronicky

zdroj: Tomáš Prchal

Ústí nad Labem | V úterý 31. října startuje další vlna kotlíkových dotací. Ústecký kraj v ní rozdělí 156 milionů korun. Detaily výzvy na výměny kotlů v domácnostech představil hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček...

 

spolu s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem a náměstkem hejtmana Stanislavem Rybákem. 
Novinkou je hlavně možnost výhradně elektronického podání žádosti přes internet, kde si mohou žadatelé předvyplnit potřebné dokumenty již v těchto dnech. Celkově by v našem kraji mělo být vyměněno 1 683 kotlů. 
Na nový zdroj tepla může domácnost získat až 127 500 Kč. „Zvolili jsme podání přes internet, aby již žadatelé nemuseli stát hodiny před úřadem a čekat, až se otevře podatelna, aby žádost odevzdali mezi prvními. Ústecký kraj byl teprve druhým krajem, který se před lety do vyhlášení kotlíkových dotací zapojil. Lidé z Ústeckého kraje mohou nyní žádat již popáté,“ přiblížil novinářům hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Po elektronickém odeslání kompletní žádosti přijde žadateli potvrzení, do 24 hodin pak i pořadové číslo žádosti, později pak i potvrzená žádost, kterou je nutné vytisknout podepsat a v listinné podobě vše do 10 pracovních dnů doručit na podatelnu krajského úřadu. Příjem žádostí tedy startuje 31. října v 10:00 hodin a bude možné je podávat až do konce ledna 2018. 
„Celkem 9 miliard korun z tzv. kotlíkových dotací, které jsme pro české domácnosti vyjednali v Evropské komisi, pomůže k výraznému zlepšení kvality ovzduší také v Ústeckém kraji. Ve druhé vlně přibude dalších minimálně 35 tisíc výměn. Na ně máme tentokrát připraveno 3,4 miliardy korun,“ uvedl při tiskové konferenci ministr životního prostředí Richard Brabec. Jde již o pátou výzvu vyhlášenou Ústeckým krajem. „Žadatelé nejčastěji volí kombinovaný kotel, tedy na uhlí i biomasu. Velký zájem je také o tepelné čerpadlo. To jsou údaje z posledních výzev, které již máme za sebou. Pravidelně jsou také prováděny kontroly. V rámci jedné kontroly bohužel řešíme i jedno trestní oznámení. Bylo podáno na společnost, která zprostředkovávala právě čerpání dotací na nové kotle,“ uvedl náměstek hejtmana Stanislav Rybák. Specializovaná firma zneužila přímé proplácení částky za kotle na svůj účet, a problém se může týkat více než čtyř desítek žadatelů o dotaci. 
Dotační program se uzavře v roce 2019, pak se tato možnost již nemusí opakovat.

Zdroj: Tomáš Prchal

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Finance  

 » Více  » Ekologie  

 » Kraje  » Ústecký