Univerzita přivítá světový kongres interkulturní germanistiky - Ústecký - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Ústecký

Univerzita přivítá světový kongres interkulturní germanistiky

zdroj: UJEP

Ústí nad Labem | Začátkem října se do Ústí nad Labem sjede takřka 200 účastníků světového kongresu interkulturní germanistiky. V úterý 4. října zde bude zahájena dvacátá výroční konference celosvětově...

 

působící Společnosti pro interkulturní germanistiku (Gesellschaft für interkulturelle Germanistik, GiG) zaměřené na německý jazyk a kulturu.
„Uspořádání tohoto kongresu je pro nás obrovským závazkem i ctí, neboť předchozí setkání se uskutečnila např. v Bombaji, Johannesburgu nebo Kjótu,“ uvedla organizátorka kongresu Renata Cornejo z pořádající katedry germanistiky Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. 
Kongresu s názvem Rozmanité koncepty – koncepty rozmanitosti: Interkulturalita/y ve světě se zúčastní takřka 200 přednášejících ze 48 zemí celého světa, přičemž šest plenárních přednášek pronesou zástupci pěti kontinentů (Austrálie, Brazílie, Německo, Japonsko, Kamerun a USA).
Součástí kongresu, jehož druhou část bude hostit Karlova univerzita v Praze, nebudou jen odborné přednášky, ale i bohatý doprovodný společenský a kulturní program. „Naším záměrem je prezentovat Ústí nad Labem a naši univerzitu jako vědeckou a kulturní křižovatku Evropy. Na slavnostním zahájení v Císařském sále v ústeckém muzeu proto zazpívá Dívčí komorní sbor PF UJEP a smíšený sbor PF UJEP Chorea Academica. Ve středu 5. října bude v Hraničáři i pro širší veřejnost předčítat ze svého díla renomovaný rakouský spisovatel rusko-židovského původu Vladimir Vertlib a večer téhož dne pozveme všechny účastníky na skvělé taneční představení ústeckého divadla Café Aussig,“ dodává Cornejo. Účastníci mají rovněž možnost navštívit v rámci odborných exkurzí vybraná historicky významná místa v regionu (Terezín, Litoměřice a Ústí nad Labem). V Praze, kam se posléze kongres přesune, vystoupí na komponovaném večeru nazvaném Böhmen liegt am Meer Kateřina Tučková, Ondřej Buddeus a Jaroslav Rudiš.
Záměrem letošního kongresu je představit interkulturní jevy a jejich uchopení v různých částech světa nejen v teoretické rovině, ale i v rámci oborových disciplín. K tomu přispějí jak přednášky z oblasti literatury v obecných kulturních souvislostech, tak i příspěvky lingvistické, didaktické, translatologické či zaměřené na výzkum vícejazyčnosti. Největší sekce se věnuje literárním textům a filmům, druhá největší je zaměřena na historický kulturní prostor českých zemí. Ta nabídne rozmanité pohledy na staleté soužití české, německé a židovské kultury, jež se v 19. století proměnilo v nacionální zápolení, aby se po osudových zvratech 20. století z českých zemí stal prostor monokulturní, který jen zřídka vzpomíná na svou interkulturní minulost.
Světový kongres interkulturní germanistiky by se v Ústí nad Labem a v Praze jen těžko uskutečnil bez podpory ze strany řady institucí, jako jsou např. Česko-německý fond budoucnosti, Euroregion Elbe/Labe, Rakouské kulturní fórum, Německé velvyslanectví, DAAD nebo Ústecký kraj. 
„Velmi nás potěšila i příznivá odezva firemních partnerů z ústeckého regionu, mezi nimiž jsou např. Adler, Bílinská kyselka, Seneca, Nyylo nebo Český porcelán Dubí,“ uzavřela hlavní organizátorka doc. Cornejo. 
Záštitu nad kongresem převzali ministr kultury České republiky Daniel Herman, hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, rektor UJEP Martin Balej, primátorka města Ústí nad Labem Věra Nechybová a radní hlavního města Prahy Irena Ropková.
.

Zdroj: UJEP

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Ústecký