Exsenátor Novák zatím zůstane v litoměřické věznici - Ústecký - Český Metropol

Ústecký

Exsenátor Novák zatím zůstane v litoměřické věznici

zdroj: archiv Metropolu

Litoměřice | Bývalý senátor Alexandr Novák zatím zůstane ve věznici v Litoměřicích, kde si odpykává čtyřletý trest za korupci. Okresní soud dnes vyhověl jeho žádosti o přeřazení do mírnějšího typu vězení, státní...

 

zástupce ale na místě podal stížnost. Rozhodovat tak bude ústecký krajský soud. Státní zástupce Zdeněk Hammer ČTK řekl, že jeho stížnost souvisí s policejním vyšetřováním v Teplicích. Na stadionu, kde Novák pracoval, se našel mobilní telefon. Policie ale v této souvislosti zatím nikoho neobvinila.
    Novák požádal o přemístění z věznice s dozorem do věznice s dohledem. Ve své žádosti argumentoval tím, že výkon trestu pro něj má výchovný účinek. Ve vězení se podle vychovatelů chová řádně, má i kázeňské odměny. V současné době pomáhá ve skladu prádla. "Povinnosti plní bez problémů. Věnuje se kondičnímu cvičení, čtení a navštěvuje počítačový kroužek," zaznělo ve zprávě z věznice.
    Podle soudu tak byly splněny všechny podmínky a senát rozhodl o přeřazení do mírnějšího vězení. Státní zástupce ale zpochybnil Novákovo bezproblémové chování a na místě podal stížnost. Ve skříňkách na teplickém fotbalovém stadionu, kde Novák v rámci trestu jako odsouzený pracoval, byl nalezen počítač a mobilní telefon. Policie případ vyšetřuje, nikoho ale zatím neobvinila. "Kriminalisté případ dál prošetřují, obviněn nikdo nebyl," řekl ČTK teplický policejní mluvčí Daniel Vítek. Hammer potvrdil, že jeho stížnost souvisí právě s tímto případem. "Souvisí to s tou věcí, mimo jiné," řekl ČTK Hammer.
    Novák požádal i o podmínečné propuštění. Litoměřický okresní soud jeho žádosti v srpnu vyhověl. Krajský soud ale rozhodnutí později zrušil a vrátil do Litoměřic k novému projednání. "Písemné odůvodnění dosud státnímu zástupci doručeno nebylo," doplnil Hammer. Nový termín zatím nebyl stanoven.
    Okresní soud původně uložil Novákovi dvouletý podmíněný trest s odkladem na pět let, Novák se ale proti rozsudku odvolal. Krajský soud zpřísnil trest na čtyři roky vězení, Novákovi zároveň udělil pětimilionovou pokutu, kterou bývalý politik uhradil.
    Případ údajného úplatku se datuje do roku 1999, kdy Novák působil jako starosta Chomutova. Město tehdy prodalo akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské společnosti za více než 317 milionů korun německé firmě VNG Leipzig, která za zprostředkování koupě poslala 2,27 milionu marek Petru Schmelovi. Podle obžaloby ale neskončily u něj, nýbrž na rakouském soukromém účtu Novákových.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Ústecký