Advokáti poškozených chtějí vrátit Houskovu vraždu k došetření - Ústecký - Český Metropol

Ústecký

Advokáti poškozených chtějí vrátit Houskovu vraždu k došetření

zdroj: tyden.cz

Ústí nad Labem | Zmocněnci poškozených chtějí vrátit vyšetřování vraždy podnikatele a vlivného člena ČSSD Romana Housky zpět policii. Zpochybňují závěry vyšetřování, podle kterých mělo jít o loupežnou...

 

vraždu. ČTK to řekl jeden z právních zástupců Houskovy rodiny Michael Kis. Státní zástupce podal na začátku týdne obžalobu na osmatřicetiletého bývalého vojáka.
    Podle Kise je kauza nedořešená. "Je potřeba na ní znovu zapracovat tak, jak policii ukládá trestní řád," řekl Kis. S požadavkem na doplnění důkazů se už dříve obrátil na policii. "Všechny důkazy mi před předáním státnímu zástupci policejním orgánem byly odmítnuty jako bezúčelné. Proto mi nezbývá než požádat soudce o předběžné projednání obžaloby, aby se s mým návrhem vypořádal," vysvětlil Kis.
    Z obžaloby, kterou má ČTK k dispozici, vyplývá, že obžalovaný si o Houskovi a jeho blízkých sháněl informace minimálně od loňského dubna. Po vraždě prohledal dům, který Houska obýval se svojí partnerkou, bývalou hejtmankou a současnou náměstkyní hejtmana Janou Vaňhovou (ČSSD). Mimo jiné údajně vyrazil dveře pracovny Vaňhové. Kis loupežný motiv vraždy zpochybňuje. "Poškození tvrdí, že se jim z domu nic neztratilo," řekl Kis. Nejasnosti jsou podle něj kolem znaleckých posudků. "Šest znaleckých posudků, všechny jsou z forenzních disciplín, žádný z nich nepotvrdil, že by pachatelem byl Michal K.," dodal Kis.
    Podle žalobce se na vraždu politika připravoval. Koupil si elektrický paralyzér, kterým údajně oběť omráčil. Housku pak čtyřikrát střelil. "Přiložil svoji legálně drženou zbraň značky Glock k jeho břichu, vystřelil a zasáhl vnitřní orgány včetně břišní tepny. Poté třikrát ze vzdálenosti ne větší než deset centimetrů zamířil a vystřelil na jeho hlavu," píše v obžalobě státní zástupce Vladimír Jan s tím, že pachatel prostřelil Houskovi oba spánky. V důsledku zranění Houska zemřel.
    Obžalovaný pak podle spisu tělo odtáhl do garáže, sebral klíče a vnikl do domu Housky a Vaňhové.
    Podezřelého muže zadržela policie letos 12. března. K činu se přiznal a odevzdal i vražednou zbraň. Podle zdrojů ČTK trvá na své původní verzi, že Housku zastřelil po vzájemné potyčce. Podle stávající právní kvalifikace mu za loupežnou vraždu hrozí až 20 let vězení.
    Houska byl zastřelen loni 18. listopadu. Jeho tělo našel podnikatel, spoluvlastník stavební společnosti RRR Vlastimil Rindoš, který s ním měl domluvenou schůzku. Houska byl v Ústeckém kraji vnímán jako kontroverzní člověk, čelil i podezření z úplatkářství.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Ústecký