Dotaci pro ústecké divadlo Amulet prověřuje hospodářská kriminálka - Ústecký - Český Metropol

Ústecký

Dotaci pro ústecké divadlo Amulet prověřuje hospodářská kriminálka

zdroj: commons.wikimedia.org

Ústí nad Labem | Ústečtí kriminalisté začali prověřovat dotaci pro nové divadlo Amulet. ČTK to řekla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Zastupitelé schválili spolku, který vznikl na konci července a do...

 

rejstříku byl zapsán 29. srpna, dotaci na léta 2015 až 2018. Každý rok by divadlo mělo dostat šest milionů korun. Divadlo sídlí v domě, který spoluvlastní člen městské rady Pavel Dlouhý (ČSSD). V souvislosti s dotací padlo několik trestních oznámení.
    "Okolnosti uvedené v trestním oznámení prověřují kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality," řekla ČTK Hyšplerová. Na policii se obrátil lídr hnutí PRO!Ústí Martin Hausenblas a další dva lidé kvůli podezření z porušování povinností při správě cizího majetku. "Jde o naprosto bezostyšné tunelování veřejných prostředků za bílého dne," řekl ČTK už dříve Hausenblas.
    Divadlo Amulet by mělo od října působit v budově bývalého Činoherního divadla ve čtvrti Střekov. Žádost o dlouhodobé financování dostali zastupitelé až na svém jednání. Zástupci divadla v ní uvádějí, že nabídnou rozličná představení pro děti. Opoziční zastupitelé kritizují i to, že divadlo nedodalo žádný dramaturgický plán a dotace byla schválena na základě dvoustránkové žádosti.
    Podle veřejně dostupných dokumentů vzniklo divadlo na konci července, v rejstříku se objevilo minulý týden. Sídlo má v bytovém domě v ulici Králova výšina. Z katastru nemovitostí vyplývá, že jedním z majitelů domu je radní a dvojka kandidátky ČSSD pro komunální volby Pavel Dlouhý. Dlouhý tvrdí, že spolku poskytl sídlo jen dočasně. Jedním ze zakladatelů spolku je i kandidát ČSSD do zastupitelstva městského obvodu Ústí nad Labem - Neštěmice Jan Tříska. Dalším pak zastupitel centrálního městského obvodu za KSČM Jan Janeček.
    Opoziční ODS vyzvala primátora Víta Mandíka, aby smlouvu s divadlem do voleb nepodepisoval. Zároveň požaduje svolání mimořádného zastupitelstva. Mluvčí radnice Romana Macová ČTK sdělila, že kauzou se na mimořádném zasedání zabývala městská rada a konstatovala, že neshledává žádný důvod ke svolání mimořádného zastupitelstva. Radní podle mluvčí rozhodli mimo jiné o tom, že divadlo bude mít sídlo v budově bývalého Činoherního divadla ve čtvrti Střekov.
    Vedení města v tiskovém prohlášení uvedlo, že dotace bude podléhat přísnému vyúčtování. Zpochybňování projektu Amulet přičítá předvolební kampani.
    Spolek Amulet má částečně zaplnit mezeru po Činoherním divadle, které spěje k zániku. Další představení radnice přiveze do Severočeského divadla opery a baletu, kde by měla hostovat pražská a regionální divadla. Bývalý soubor Činoherního divadla přešel do spolku Činoherák Ústí. Na konci září by měl odehrát první premiéru v budově bývalého kina Hraničář.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Ústecký