Vláda uzavřela smlouvu s Nexenem o investici za zhruba 23 miliard - Ústecký - Český Metropol

Ústecký

Vláda uzavřela smlouvu s Nexenem o investici za zhruba 23 miliard

zdroj: czechinvest.org

Praha | Česká vláda uzavřela smlouvu o investici s jihokorejským výrobcem pneumatik Nexen. Firma do výstavby továrny v zóně Triangle na Žatecku investuje 829 milionů eur (22,8 miliardy korun), uvedl...

 

CzechInvest. Vyjednávání trvala 13 měsíců, Česko uspělo v boji o investici s Polskem.
    Zahájení výroby v novém závodě plánuje firma za čtyři roky. Továrna by mohla dát práci zhruba tisícovce lidí, což by mohlo snížit míru nezaměstnanosti v Ústeckém kraji zhruba o 0,3 procentního bodu, uvedl již dříve krajský úřad práce. Investice Nexenu na Žatecku by mohla podle Asociace exportérů vytvořit dalších šest až deset tisíc pracovních míst v návazných dodavatelských firmách. V samotné firmě by mohlo časem vzniknout až 2300 míst.
    "Naše firma při výběru nejvhodnějšího místa pro stavbu továrny zvažovala přes 50 lokalit v šesti zemích střední a východní Evropy. Ukázalo se, že žatecká zóna nabízí dostatek pracovních sil a celkovou připravenost k realizaci. Je odsud dobrá dostupnost na nejbližší odbytiště, jako jsou Německo, Francie, Anglie, a zároveň je to blízko na dynamicky rostoucí východoevropský trh," uvedl šéf společnosti Nexen Kang Pjung-čung.
    Do budoucna by Nexen mohl v průmyslové zóně Triangle investovat až 45 miliard korun, což by byla největší zahraniční investice v Česku.
    Vláda poskytne Nexenu investiční pobídky až 3,8 miliardy korun. Firma získá slevu na dani z příjmů právnických osob dvě miliardy korun a na vytvoření pracovních míst 300 milionů Kč. Hmotná podpora za strategickou investici dosáhne 1,14 miliardy korun, řekla ČTK mluvčí CzechInvestu Adéla Tomíčková. Stát zároveň poskytne kompenzace Ústeckému kraji za slevu na pozemky 302 milionů Kč a podpory na školení a rekvalifikace 92 milionů Kč.
    Pro srovnání, Hyundai v Nošovicích vyčerpal na pobídkách 3,8 miliardy korun z 5,5 miliardy státem přislíbené podpory.
    Nexen svými pneumatikami zásobuje závody korejských automobilek Hyundai a Kia v Česku a na Slovensku, ale i boleslavskou Škodu. Po rozšíření závodu a při dobrém vývoji trhu bude továrna schopná vyrábět ročně přes 20 milionů kusů pneumatik.

 

Vláda poskytne Nexenu investiční pobídky za 3,8 miliardy

 

Vláda poskytne korejskému výrobci pneumatik Nexen investiční pobídky až 3,8 miliardy korun. Firma získá slevu na dani z příjmů právnických osob dvě miliardy korun a na vytvoření pracovních míst 300 milionů korun. Hmotná podpora za strategickou investici dosáhne 1,14 miliardy korun. ČTK to řekla mluvčí agentury CzechInvest Adéla Tomíčková. Nexen plánuje v ČR investovat do stavby továrny na Žatecku zhruba 23 miliard korun. Dnes uzavřel investiční smlouvu s českou vládou.
    Stát zároveň poskytne kompenzace Ústeckému kraji za slevu na pozemky 302 milionů korun a hmotné podpory na školení a rekvalifikace ve výši 92 milionů korun. Pro srovnání, Hyundai v Nošovicích vyčerpal na pobídkách 3,8 miliardy korun z 5,5 miliardy státem přislíbené podpory.
    Korejský výrobce pneumatik Nexen Tire plánuje investovat do výstavby továrny v průmyslové zóně u Žatce v první fázi 22,8 miliardy Kč (829 milionů eur). Zahájení výroby v novém závodě plánuje za čtyři roky.
    Investiční smlouvu dnes podepsali premiér Bohuslav Sobotka a vrcholný představitel korejské společnosti Nexen Kang Pjung-čung. Díky investici se Jižní Korea posune na třetí místo žebříčku zahraničních investorů v ČR za Německo a Japonsko.
    Česká vláda o uzavření investiční smlouvy s Nexenem rozhodla před týdnem. Továrna Nexenu by mohla dát práci zhruba tisícovce lidí, což by mohlo snížit míru nezaměstnanosti v Ústeckém kraji zhruba o 0,3 procentního bodu, uvedl již dříve krajský úřad práce. Investice Nexenu na Žatecku by mohla podle Asociace exportérů vytvořit dalších šest až deset tisíc pracovních míst v návazných dodavatelských firmách. V samotné firmě by mohlo časem vzniknout až 2300 míst.
    Do budoucna by Nexen mohl v průmyslové zóně Triangle na Žatecku investovat až 45 miliard korun, což by byla největší zahraniční investice v Česku.
    Nexen svými pneumatikami zásobuje závody korejských automobilek Hyundai a Kia v Česku a na Slovensku, ale i boleslavskou Škodu. Po rozšíření závodu a při dobrém vývoji trhu bude továrna schopná vyrábět ročně přes 20 milionů kusů pneumatik.
    Korejská automobilka Hyundai podle údajů agentury CzechInvest obdržela podporu na vytváření nových pracovních míst 500 mil. Kč, slevu na dani z příjmů právnických osob 925 milionů korun. Hmotná podpora na kapitálové investice dosáhla 1,45 miliardy. Sleva na pozemek byla 736 milionů korun, podpora na školení a rekvalifikace dosáhla 207 milionů korun.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Kraje  » Ústecký