Ministři navštívili vyloučené lokality na Šluknovsku - Ústecký - Český Metropol

Ústecký

Ministři navštívili vyloučené lokality na Šluknovsku

zdroj: archiv Metropolu

Šluknov (Děčínsko) | Ministři vnitra a pro národnostní menšiny Milan Chovanec a Jiří Dienstbier společně s ministryní práce Michaelou Marksovou Tominovou (všichni ČSSD) navštívili sociálně vyloučené lokality ve...

 

Šluknově na Děčínsku. Zajímali se především o podmínky, ve kterých místní lidé žijí a problémy obcí. Do regionu zamířili na základě dopisu 18 starostů Šluknovského výběžku, kteří si předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi stěžovali na údajně znovu vypjatou situaci.
    Ministři navštívili šluknovské sídliště, kde žijí desítky sociálně slabých, i soukromý dům s byty nižší kategorie. Za dvoupokojový byt bez topení platí místní holé nájemné 8500 korun měsíčně. Ministr Chovanec neskrýval z bytu ve špatném stavu, ve kterém žije rodina s dětmi, rozčarování. "Tenhle byt nemá cenu ani 500 korun. Pokud se tomu vůbec dá říkat byt," řekl Chovanec.
    Situaci, kdy stát prostřednictvím příspěvků a doplatků na bydlení platí majitelům domů a ubytoven přemrštěné nájemné, by měla podle ministryně Marksové Tominové vyřešit novela zákona o hmotné nouzi. "Zákon by mohl platit od příštího roku, je tady ale varianta, že by ho Sněmovna projednala zrychleně," řekla Marksová Tominová. Děčínský poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) chce tuto variantu navrhnout svému poslaneckému klubu. "Pomohla by mimořádná schůze Sněmovny, která by se balíkem sociálních zákonů zabývala," řekl ČTK Foldyna.
    Bezpečnostní situace se podle děčínské policejní mluvčí Petry Trypesové ve Šluknovském výběžku postupně zlepšuje. "Z našich statistik vyplývá, že nhápad trestné činnosti se snižuje, objasněnost naopak zvyšuje. Bezpečnostní situace se postupně zlepšuje," řekla ČTK Trypesová. Poslední vážnější konflikt řešila policie na začátku dubna. Poblíž ubytovny ve Varnsdorfu vznikla potyčka. Podle informací na sociální síti Facebook se do ní zapojily desítky lidí. To ale policie odmítá. "Podle dosavadního vyšetřování našich kriminalistů šlo o slovní a následně fyzickou potyčku mezi dvěma muži, které přihlíželo asi deset lidí. Ti jsou vedeni jako svědci. Útočník byl obviněn z výtržnictví," řekla Trypesová.
    Šluknovský výběžek byl před třemi lety terčem několika demonstrací pravicových radikálů, ke kterým se připojili místní lidé. Kvůli nepokojům pak policie zřídila speciální pořádkovou jednotku.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Kraje  » Ústecký  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

Anketa

Odkud nás čtete?

Praha a Střední Čechy

39.4%

 

Severní Čechy

10.8%

 

Západní Čechy

8.4%

 

Jižní Čechy

8%

 

Východní Čechy

7.2%

 

Vysočina

5.8%

 

Severní Morava&Slezsko

7.6%

 

Střední Morava

5.9%

 

Jižní Morava

6.9%