Práce pro další zdravotně postižené - Liberecký - Český Metropol

Liberecký

Práce pro další zdravotně postižené

zdroj: Liberecký kraj

Liberecký kraj | Novou kavárnu V patře na liberecké Jánské ulici otevřela v pátek 13. října organizace Fokus. Kavárna, kde hosty obsluhují zdravotně postižení, se bude snažit na sebe vydělat sama. Návštěvníkům...

 

dokonce začne nabízet také snídaně. Hodně spokojených hostů popřáli nové kavárně i náměstci hejtmana Libereckého kraje Přemysl Sobotka a Pavel Svoboda.
 
Liberecký Fokus se stará o lidi s psychickým onemocněním. Je jedinou organizací v kraji, která pro tyto zdravotně postižené vytváří pracovní místa. Klienti Fokusu pracují například jako zahradníci, údržbáři nebo uklízeči. Dohromady zajišťuje Fokus handicapovaným nyní 38 pracovních míst. „Kavárnu jako chráněnou dílnu provozujeme už 11 let v sousedním Jablonci nad Nisou. V Liberci zatím takové zařízení, které by představovalo pracovní příležitost pro lidi s duševním onemocněním, chybělo. Teď se nám konečně podařilo kavárnu otevřít,“ uvedla Lenka Schneiderová, ekonomka společnosti Fokus. Jak připomněla, většina klientů Fokusu bere vedle invalidního důchodu i dávky v hmotné nouzi. Pokud se pro ně podaří najít zaměstnání, stát ušetří. 
 
Jablonecká kavárna si vydělává na své náklady především zakázkami na občerstvení pro firmy. Vedení Fokusu doufá, že i liberecká kavárna V patře se brzy vydá stejnou cestou. Nyní zde pracují na zkrácený úvazek 4 lidé. Kavárna bude mít v úterý a středu otevřeno už od 6:30 hodin, v ostatní dny od 8:00 hodin. Snídaňové menu plánují pracovníci kavárny nabízet za 80 korun a na výběr budou tři varianty. „Sen každého handicapovaného je žít normálně. K tomu potřebuje dvě základní věci, bydlení 
a práci. My se snažíme jim zařídit aspoň tu práci,“ zdůraznila Lenka Schneiderová. „Lidé s duševním onemocněním potřebují určitou pravidelnost. Režim. Sami si ho ale vytvořit nedokážou. Práce jim tento režim dává. Nejenže jim potom stoupá sebevědomí a uznání ve společnosti, v níž se pohybují. S pravidelným režimem se současně lepší jejich zdravotní stav,“ dodala. „Fokusu fandím už dlouho. A otevření kavárny považuji za výborný počin. Lidé s duševním handicapem se cítí být užiteční, potřební pro společnost. A tento pocit pomáhá jejich psychické rovnováze. Držím kavárně palce, aby měla hodně hostů a od firem dostávala dost zajímavých zakázek,“ poznamenal náměstek hejtmana LK Pavel Svoboda.

Zdroj: Liberecký kraj

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Liberecký  

 

Anketa

Jste spokojeni se stavem českých dálnic a rychlostních silnic v ČR?

Ano

37.1%

 

Ne

37.1%

 

Zlepšuje se to

25.9%