Nasvícený přechod bude především sloužit maminkám s dětmi a školákům - Středočeský - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Středočeský

Nasvícený přechod bude především sloužit maminkám s dětmi a školákům

zdroj: Ota Schnepp

Mukařov | Nasvícený bezbariérový přechod u okružní křižovatky Na Budech mají nově ve středočeském Mukařově. Umožňuje bezpečně přejít Školní ulici a pokračovat tak dál směrem k Louňovicím. Samotný...

 

přechod nechala na své náklady vybudovat obec, jeho nasvícení pak pořídila díky finančnímu grantu od Nadace ČEZ ve výši 77 106 korun.
Mukařovický přechod je atypický tím, že má místo dvou jen jedno oranžové rameno k nasvícení „zebry“. Také samotné osvětlovací těleso je menší a podstatně jiné, než bývá zvykem. „Ulice není tak široká, abychom potřebovali dát stožáry se světly z obou stran. Navíc se nám podařilo sehnat poměrně nový revoluční druh osvětlení, které dokáže pokrýt celou plochu přechodu,“ vysvětlil na místě Jaroslav Šalda, dotační asistent Obecního úřadu v Mukařově. Podle něj přitom oslovení odborníci vypočítali a zároveň i potvrdili, že osvětlení přechodu je dostačující a odpovídá všem platným normám.
Přechod ve Školní ulici se nachází hned za výjezdem z kruhového objezdu, a jak název napovídá, dá se ulicí dojít například k mateřské a základní škole. Už z tohoto důvodu je dobré, že je nasvícen, maminky s dětmi i samostatní školáci se zde nyní budou cítit bezpečněji, když se budou chtít dostat do mateřinky či školy z lokalit, ležících na druhé straně hlavního silničního průtahu obcí. 
„Vlastně jsme jen tím všem splnili jejich přání, neboť místní obyvatelé sepsali kvůli vzniku nového přechodu i petici. Využili jsme jen místa, kde byli zvyklí přecházet, což mohou činit i nyní, ovšem bez rizika, že je ve večerních či nočních hodinách někdo na silnici přehlédne. To samé platí pro zimní a podzimní rána, kdy se později rozednívá nebo je přímlží, když budou chodit děti ze školky na procházky,“ podotkl ještě Jaroslav Šalda.
Nadace ČEZ osvětluje nebezpečné přechody po celé České republice od roku 2013, kdy Dopravní policie a BESIP vytipovaly 70 nejnebezpečnějších přechodů a veřejnost pak měla možnost svými hlasy rozhodnout, který z nich dostane prostřednictvím nadační podpory osvětlení. „Dlouhodobě se snažíme osvětlovat ta nejkritičtější místa na českých silnicích, kterých je bohužel stále dost. Neutuchající zájem o instalaci kvalitních bezpečnostních prvků na přechodech nás velmi těší a zároveň podporuje náš závazek a snahu v této činnosti pokračovat,“ uzavřela Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ s tím, že se kritická místa postupně osvětlují v duchu základního pravidla bezpečnosti na silnicích „vidět a být viděn“. Nejen ona si ovšem uvědomuje, že v tomto směru všechny čeká ve spolupráci s městy a obcemi po celé republice ještě mnoho práce.

Zdroj: Ota Schnepp

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Středočeský