Město Dobříš otevřelo muzeum - Středočeský - REGIONÁLNÍ NOVINY

Středočeský

Město Dobříš otevřelo muzeum

zdroj: Ing. Nicole Mertinová

Dobříš | Město se dočkalo svého muzea. Slavnostně jej otevřeli zástupci města i Středočeského kraje v sobotu 16. Května. „Těší mě, že náš kraj obohatí další muzeum, které pomůže podpoře cestovního ruchu v...

 

regionu. Unikátní bude především z pohledu rukavičkářství. Rukavičkářský průmysl byl zde v Dobříši a v okolí velice rozšířený. Proto doufám, že rukavičkářské řemeslo bude mít v Dobříši nejen slavnou minulost, ale i budoucnost a i nadále se tu budou vyrábět kvalitní české rukavice. Novému muzeu přeji mnoho spokojených návštěvníků,“ řekl středočeský hejtman Miloš Petera. Slavnostní otevření doprovázel zajímavý program. K vidění bylo šití rukavic v nově vytvořené rukavičkářské dílně a vernisáž obrazů malířky Jitky Hrubé. K poslechu zahrál Dobříšský pokleslý orchestr lidových nástrojů.
Zřizovatelem Muzea Dobříš je Muzejní spolek Dobříšska, o. s., jehož členové také zařízení koncipovali a architektonicky vyřešili. Díky dotaci Nadace ČEZ se muzeum nastěhovalo do nově zrekonstruovaného historického domu na dobříšském náměstí. Nabídne pět expozic, největší z nich představí funkční dílnu na šití rukavic. Jedna z expozic je věnována židovství, které bylo na Dobříši s rukavičkářstvím úzce spjaté. Další části se věnují historii města Dobříš, zdejšímu vodohospodářství a životu Ludvíka Kopáčka, významného historika města. 
Rukavičkářský průmysl, jehož kořeny v Čechách sahají do roku 1874, byl v Dobříši a v okolí jedním ze stěžejních zaměstnavatelů. Firma Rukavičkářské závody Dobříš produkovala v dobách největšího rozmachu až osm milionů párů rukavic ročně, většina putovala na export. K jejímu krachu po roce 1989 významně přispěla nepovedená privatizace státního podniku. Muzeum finančně podpořil Středočeský kraj, Nadace ČEZ  a město Dobříš. Celkově se náklady na nové muzeum vyšplhaly na dva miliony korun.

Zdroj: Ing. Nicole Mertinová

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Středočeský