Květen ve znamení polské literatury: beseda se známým autorem detektivek, autorská čtení, i přehlídka knižních novinek - Praha - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Praha

Květen ve znamení polské literatury: beseda se známým autorem detektivek, autorská čtení, i přehlídka knižních novinek

zdroj: archiv autora

Praha | Polský institut v Praze v květnu zve na několik mimořádných setkání s literaturou našich severních sousedů, včetně besedy s nejúspěšnějším polským autorem krimi Zygmuntem Miłoszewským. Lze vymezit...

 

specifika středoevropské (polské a české) detektivky? Jsou současná Varšava, Sandoměř nebo Olomouc stejně atraktivním dějištěm krimipříběhu jako Kodaň či Stockholm? Na tyto zajímavé otázky budou společně hledat odpovědi Zygmunt Miłoszewski, v současné době nejpopulárnější polský autor detektivek, a český literární vědec a spisovatel Michal Sýkora. Beseda s názvem Kriminálka Mitteleuropa se koná 14. května od 18.00 v Polském institutu na Malém náměstí v centru Prahy. Zygmunt Miłoszewski se proslavil sérií románů o prokurátorovi Teodoru Szackém, z nichž dva — Zapletení a Zrnko pravdy vyšly česky (v nakladatelství Host). Michal Sýkora, který o detektivních románech přednáší na Univerzitě Palackého v Olomouci a také je sám píše, se do širšího povědomí dostal díky zpracování jeho Případu pro exorcistu Českou televizí. Setkání moderuje Lucie Zakopalová a spolupořádá nakladatelství Host.
Tři autoři, autorská čtení na Výstavišti Praha – Holešovice, v Polském institutu a literární kavárně Fra, autogramiády. A také stánek plný polských knižních novinek v originále i českých překladech. Takto pestře se bude Polsko prezentovat v rámci 21. mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy od 14. do 17. května. Hosty budou reportérka Lidia Ostałowska, v současnosti nejčtenější polský autor detektivek Zygmunt Miłoszewski a prozaik Krzysztof Varga. V dějišti Světa knihy, na Výstavišti Praha – Holešovice, bude stánek Polského institutu, připravený ve spolupráci s knihkupectvím Klub Polskiej Książki i Prasy v Českém Těšíně, tradičně umístěn ve střední hale.

Polský institut v Praze

Polský institut v Praze patří mezi nejstarší polské instituce svého druhu v Evropě – je pokračovatelem kulturního oddělení Velvyslanectví Polské republiky z dvacátých let 20. století, po druhé světové válce působil jako Polské kulturní středisko, které v dobách totality pro mnoho Čechů představovalo „okno na Západ“, a od roku 1994 funguje pod názvem Polský institut.
Polský institut v Praze je moderní zahraniční kulturní centrum zaměřené na propagaci toho nejlepšího z Polska v Česku. Za stručnou charakteristikou se skrývá široké spektrum aktivit od koncertů všech hudebních žánrů, četné výstavy přes divadelní představení, besedy s polskými spisovateli, umělci, filmaři, novináři, vědci a dalšími osobnostmi až po prezentace polských měst a regionů – včetně oblíbených ochutnávek lokálních specialit.
Sídlo Polského institutu v historické budově na Malém náměstí 1, pár kroků od Orloje, láká k návštěvě. Kdokoliv může vstoupit a prohlédnout si výstavu, přečíst aktuální polské noviny a časopisy nebo se třeba přihlásit na kurz polštiny. Součástí Polského institutu je veřejně přístupná knihovna s odbornými encyklopediemi, slovníky, učebnicemi pro výuku polského jazyka a samozřejmě i výběrem z  beletrie, ve kterém nechybí nejnovější polské bestsellery. Knihy jsou převážně v polštině, ale najdou se i české překlady textů polských autorů. Celkem jde o cca 10 000 knižních titulů, bohatou sbírku polských filmů a záznamů divadelních představení a stovky titulů s vážnou, jazzovou a populární hudbou.

 

Polský institut v Praze: www.polskyinstitut.cz

 

Zdroj: redakce Metropolu

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 

 » Kraje  » Praha