Sáblíková dvě minuty nevěděla, co se děje, pak přišla euforie - ZOH Soči 2014 - Český Metropol

ZOH Soči 2014

Sáblíková dvě minuty nevěděla, co se děje, pak přišla euforie

zdroj: archiv Metropolu

Soči | Rychlobruslařka Martina Sáblíková na olympijských hrách v Soči potvrdila, že v současnosti kraluje pětikilometrové trati. Druhou Ireen Wüstovou z Nizozemska porazila o více než dvě sekundy a obhájila...

 

zlatou medaili z Vancouveru.
    - Jak jste se bezprostředně po závodě cítila? Přišla úleva, radost nebo euforie?
    "Asi všechno dohromady. Když jsem viděla před startem, kolik je tady lidí, cítila jsem strašnou nervozitu. Navíc jsem samozřejmě nechtíc viděla celou rodinu. Mžourala jsem do hlediště, když jsem se rozjížděla, tudíž psychicky hodně náročné okamžiky. Ale je to paráda."
    - Registrovala jste časy, které předtím zajely vaše konkurentky? Nizozemka Carien Kleibeukerová pětku absolvovala za 6:55,66, což byl v té chvíli nejlepší čase sezony.
    "Čas Kleibeukerové mě trošku vyděsil. Trenér Petr Novák ale říkal, že mám na čas 6:52. Já jsem si ale říkala, že tři vteřiny jsou dost. Nikdo neví, co se stane. Jak se mi pojede. Loni jsem tady ale při mistrovství světa zajela čas 6:54."
    - Krátce po skončení závodu jste se přímo na ploše objímala s maminkou, která za vámi přelezla z hlediště. Co jste si řekly?
    "Byla jsem ráda, že tu všichni byli. Máma se ke mně dostala, protože seděla na straně, kde nebylo plexisklo. Pak jsem šla na druhou stranu, kde byl ještě táta, brácha a tam to nešlo. Ale s mamkou to bylo skvělé. Mohli to vidět na vlastní oči, za to jsem ráda."
    - Stačily jste si něco říct?
    "Nebylo co říkat. Obě jsme byly šťastné. Mamka brečela. Přišlo mi, že jsme u sebe byly strašně krátkou chvíli. Nic mě nenapadlo co říct. Objetí mluvilo za vše."
    - Bylo vidět, že jste závěr závodu (jízdu poslední dvojice) emociálně hodně prožívala.
    "Chvíli se mi chtělo brečet, pak jsem mávala do hlediště. Pak jsem našla (trenéra Petra) Nováka, který tam brečel, ještě než dojely poslední dvě kola. Pak jsem si říkala: no a je po všem. Závod dobojovaný. Co jsem si chtěla užít, je pryč. Došlo mi to asi po dvou třech minutách. Pocit prázdna vystřídala euforie. Ale dvě minuty jsem fakt nevěděla co se děje."
    - Ze slavnostního vyhlášení jste si odnesla i maskota her, plyšového medvěda. Kdo vám ho dal?
    "Dostala jsem ho od ruského trenéra, který nám pomáhal. Hodně lidí mi tady fandilo. Přáli si, abych vyhrála a uspěla proti zdejší nizozemské nadvládě. Kohokoliv jsme potkali, tak mi říkali, abych vyhrála."
    - Takže Vaší motivací bylo i uspět proti zástupcům Nizozemska, které je nejúspěšnější rychlobruslařskou zemí v Soči?
    "Chtěla jsem vyhrát nejen proto, že ostatní nepřáli Nizozemkám. Ale i kvůli Petrovi Novákovi. Jsem ráda, že je šťastný. Naplánovat mi takovou formu na olympiádu přesně, to není snadné. Navíc mi ohromně pomohl při závodě i před závodem. Vybral taktiku, proto jsem zajela ten výborný čas."
    - Ziskem třetí zlaté medaile na olympijských hrách jste se vyrovnala Věře Čáslavské, Emilu Zátopkovi a Janu Železnému. Jaké to je stát se legendou?
    "Já si připadám pořád stejně. Zní to ale pěkně. Jsou to jména, která u nás nezestárnou a do jejichž společnosti by se chtěl každý dostat. Já se k nim snad ani nemohu řadit."
    - Je vám šestadvacet a kariéru máte ještě před sebou. Kolik medailí ještě můžete získat?
    "Uvidíme, jakou formu budu mít za čtyři roky a jak budu zdravá. To jsou důležité faktory. Bavit mě to nepřestane, to je jasné. Do dalších her je to dlouhá doba."

Zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » ZOH Soči 2014  

 » Sport