Ondřej Bank skončil na OH v obřím slalomu pátý, 36 setin od medaile - ZOH Soči 2014 - REGIONÁLNÍ NOVINY

ZOH Soči 2014

Ondřej Bank skončil na OH v obřím slalomu pátý, 36 setin od medaile

zdroj: sport.tiscali.cz

Krasnaja Poljana | Ondřeji Bankovi podruhé na olympijských hrách v Soči unikla medaile. V obřím slalomu byl dnes po prvním kole senzačně druhý, ve druhé jízdě riskoval, ale pozici neudržel a skončil pátý. Zlato...

získal americký favorit Ted Ligety před Francouzi Stevem Missillierem a Alexisem Pinturaultem. Od stupňů vítězů Banka dělilo 36 setin sekundy.
    Páté místo je nejlepším českým výsledkem v obřím slalomu na olympijských hrách. Bank o místo překonal své olympijské maximum, šesté místo z kombinace v Turíně 2006.
    "Jsou to zase zvláštní pocity. Převládají samozřejmě ty pozitivní, je to super, ale zároveň je to hrůza," prohlásil Bank v cíli. "Ale užíval jsem si to tisíckrát víc než minule a fakt to byl skvělý zážitek. Bohužel... Ale ne, je to dobrý," řekl s úsměvem a mávnutím ruky.
    V Soči už měl na dosah medaili v superkombinaci. V té byl po výborném výkonu ve sjezdu průběžně rovněž druhý, ve slalomu ale nezvládl trať ideálně a klesl na konečné sedmé místo.
    "Tam jsem tu medaili chtěl a věřil jsem si na ni, dnes to bylo navíc. A musím říct, že stát před Ligetym před druhým kolem v budce na olympiádě, to byl tedy super zážitek," prohlásil. "Toho jsem dneska nechtěl porazit, ale ty ostatní jo."
    Do 1. kola obřího slalomu vyjel Bank s číslem 28 a od prvních mezičasů se držel skvěle. Neudělal výraznou chybu a v cíli měl ztrátu 93 setin na suverénního Ligetyho. Před průběžně třetím Davidem Simoncellim z Itálie měl Bank náskok 34 setin.
    "Musím přiznat, že jsem z toho lehce překvapený. Ale jo, je to super," řekl Bank po 1. kole. Když uviděl, že je druhý, nevěřícně hleděl, chytil se rukama za hlavu a spokojeně se usmál. "Jsem druhý, za mnou je sice čtyři desítky díra, ale pak je tam těch lyžařů dost v pár setinách. Jo, když je to takováhle situace, musím myslet na medaili," prohlásil.
    Druhé kolo rozjel s maximálním úsilím, šel do branek naplno a riskoval. Nevyvaroval se drobných chyb a patnáctý čas kola ho odsunul na konečné páté místa. Dvojnásobný mistr světa v obřím slalomu Ligety zajel ve druhém kole čtrnáctý čas, což mu stačilo, aby po triumfu v kombinaci v Turíně získal druhé olympijské zlato.
    Bank byl dosud na olympiádě v obřím slalomu nejlépe šestnáctý v Turíně, před čtyřmi lety ve Vancouveru skončil sedmnáctý. Ve Světovém poháru se do desítky dostal jen jednou díky pátému místu v Alta Badii v roce 2010.
    V Soči zažívá třiatřicetiletý český lyžař nejlepší olympijské hry v kariéře. Páté místo přidal k 20. příčce ve sjezdu, sedmý byl v superkombinaci a překvapil devátým místem v super-G.