ODS: Sliby nové vlády nejsou reálné - Volby 2013 - Český Metropol

Volby 2013

ODS: Sliby nové vlády nejsou reálné

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Opoziční ODS pokládá sliby nové vlády ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL za nereálné. Kabinet, který dnes jmenuje prezident Miloš Zeman, slibuje podle předsedy občanských demokratů Petra Fialy velkorysé...

 

výdaje a na druhou stranu úspory, ale neříká, kde hodlá šetřit. Fiala ale vítá, že Česko bude mít politickou vládu. "Udržování prezidentské vlády bez důvěry bylo nepřijatelné," řekl novinářům.
    Plány koaličního kabinetu ale podle Fialy budí pochyby o její kompetenci vládnout a obavy, jaké to bude mít důsledky. "Vláda nemá jasnou koncepci, kam a jakým způsobem chce Českou republiku vést, ale prostě slepila dohromady nejpopulárnější body svých volebních programů, i když jdou často logikou proti sobě nebo si navzájem protiřečí," uvedl.
    Šéf ODS doporučil obyvatelům, aby se podle koaličních receptů nechovali. "Kdybyste si řekli, že se více nezadlužíte, nebudete mít jiné příjmy než svou mzdu, ale přitom utratíte mnohem více, než vyděláte, asi byste nedopadli dobře," podotkl.
    ODS, která chce být konstruktivní opozicí, tvrdí, že kabinet hodlá vládnout hlavně na úkor živnostníků a drobných podnikatelů, kterým chce prý snížit například výdajové paušály. Nebezpečná je podle občanských demokratů i úvaha zavést sektorovou daň.
    Fiala uvedl, že ODS bude k nastartování hospodářského růstu nadále prosazovat omezení regulace a předpisů, které "dusí ekonomiku", liberalizaci trhu práce a její zlevnění, aby klesala nezaměstnanost, snižování zadlužení nebo zjednodušení daňového systému.
    Občanští demokraté zopakovali, že vláda se dostala k moci díky splnění Zemanovy podmínky ohledně služebního zákona a potom, co prezident budoucí ministry přezkoušel. "Obáváme se, že dnešním jmenováním se dostávají k moci lidé, kteří byli ochotni zavřít oči před jednostranným ohýbáním zákonů, kteří se nechali prověřit prezidentem a kteří se nezodpovídají premiérovi a Sněmovně, ale především prezidentu republiky, dodal Fiala.

Zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Volby 2013  

 » Politika