ČR má 95 dnů po volbách konečně novou vládu - Volby 2013 - Český Metropol

Volby 2013

ČR má 95 dnů po volbách konečně novou vládu

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval novou vládu premiéra Bohuslava Sobotky. Předseda ČSSD poté ve Strakově akademii převzal agendu od svého předchůdce v čele kabinetu Jiřího Rusnoka. Nová...

 

vláda následně usedla ke svému prvnímu jednání. O důvěru chce Poslaneckou sněmovnu požádat kolem 18.února.
    Zeman jmenoval vládu dvě hodiny po poledni. V sedmnáctičlenném kabinetu bude mít ČSSD osm křesel, ANO šest a lidovci tři. Podle prezidenta je jmenovaná vláda jediná možná. Koaliční kabinet by měl mít v dolní komoře Parlamentu podporu 111 poslanců.
    Při slavnostním aktu Zeman upozornil na chyby v nominačním dopise, který mu zaslal premiér Sobotka. Kdyby postupoval přesně podle dokumentu, nemohl by některé ministry jmenovat, řekl Zeman. V dopise je například chybně uvedeno křestní jméno ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) nebo příjmení ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). Sobotka má Zemanovo napomenutí za bonmot.
    Sobotka ve Strakově akademii převzal od svého předchůdce Rusnoka jeden z klíčů od korunovačních klenotů. Po prvním zasedání své vlády uvedl do úřadů ministry bez portfeje Pavla Bělobrádka a Jiřího Dienstbiera. Předseda KDU-ČSL Bělobrádek je od nynějška ministrem pro vědu a inovace. Sociální demokrat Dienstbier je ministrem pro lidská práva a rovné příležitosti.
    Po uvedení do úřadu se nechal slyšet, že chce, aby vláda požádala o zrušení české výjimky z Listiny základních práv EU v tzv. lisabonské smlouvě. Výjimku prosadil exprezident Václav Klaus. Podle ministra by se jednalo o symbolický a důležitý krok, kterým by se ČR zásadně přihlásila k ochraně lidských práv.
    Jako třetí se uvedení do funkce dočkal předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který je ministrem financí. Sobotka si od dosazení miliardáře do čela resortu slibuje mimo jiné zlepšení výběru daní. Babiš ve čtvrtek zamíří na Slovensko, kde bude jednat se třemi ministry. Zúčastní se také soudu, který rozhoduje o jeho údajné spolupráci s totalitní Státní bezpečností.
    Sobotka věří, že se vláda zasadí o hospodářský růst. Babiš připomněl, že chce lépe vybírat daně a investovat do infrastruktury. Podle předsedy opoziční ODS Petra Fialy ale plány kabinetu budí pochyby. "Vláda nemá jasnou koncepci, kam a jakým způsobem chce Českou republiku vést, ale prostě slepila dohromady nejpopulárnější body svých volebních programů, i když jdou často logikou proti sobě nebo si navzájem protiřečí," uvedl krátce před jmenováním kabinetu.
    Krátce po prvním zasedání své vlády zamířil Sobotka do Budapešti na mimořádné jednání představitelů zemí visegrádské čtyřky k situaci na Ukrajině. Česko má podle něj zájem na koordinování postoje střední Evropy a chce se aktivně podílet i na zformování pozice EU, díky níž by se podařilo situaci v rozbouřené zemi zklidnit.
    Sázkové kanceláře nové vládě věří. Podle bookmakerů Fortuny vydrží až do konce řádného volebního období. Složení však nejspíš dozná změn. 

Zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Volby 2013