První spor v koalici je na světě, problém je obsazení náměstků na ministerstvech - Volby 2013 - Český Metropol

Volby 2013

První spor v koalici je na světě, problém je obsazení náměstků na ministerstvech

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Zástupci koaličních stran se přou kvůli obsazování náměstků na ministerstvech. Zatímco ČSSD a lidovci trvají na tom, že na ministerstvech ovládaných hnutím ANO chtějí mít své náměstky, šéf ANO...

 

Andrej Babiš se tomu brání. Spor se rozhořel především kvůli nominaci Jiřího Peřiny (ČSSD) na post náměstka pro oblast daní na ministerstvu financí. Babiš Peřinu nechce, na tento post už si vybral svou kandidátku. Podle informací ČTK by se jí mohla stát Simona Hornochová, členka prezidia Komory daňových poradců. S Peřinou se Babiš údajně dohodl, že bude jeho poradcem.
    Podle Sobotky ale platí dohoda, podle které strany, které nebudou mít ministra, mohou navrhnout odborníky na funkce náměstků. Dané slovo by se podle něho mělo dodržet. "Není možné, aby kterékoliv ministerstvo bylo vnímáno jako zprivatizovaný pašalík," řekl Sobotka. Podle něj jsou kandidáti ČSSD zkušení odborníci. "Myslím, že pan Babiš brzy pochopí, že bude potřebovat kolem sebe kompetentní a zkušené lidi," poznamenal Sobotka.
    Babiš ale tvrdí, že v koaliční dohodě žádný závazek o nominacích náměstků není. "Je pravda, že pan Sobotka vzhledem k tradicím našich politických stran na tom trvá," reagoval Babiš. Budoucí vicepremiér a ministr financí dodal, že ANO sice souhlasilo s tím, že návrhy ČSSD zváží, podle Babiše ale není možné sociální demokracii přenechat klíčové náměstky, jako je v případě ministerstva financí náměstek zodpovědný za výběr daní. "To je pro mě absolutně vyloučené," řekl novinářům Babiš. Na ministerstvu pro místní rozvoj zase nechce ANO přenechat sociální demokracii post náměstka pro evropské fondy.
    Babiš v souvislosti s Peřinou upozorňoval především na jeho působení za Středočeském kraji za éry tehdejšího hejtmana Davida Ratha obžalovaného kvůli korupci při zadávání veřejných zakázek.
    Sobotka na dotaz, zda by byl ochoten Babišovi ustoupit, řekl, že na nominaci Peřiny trvá. Podle něj i ČSSD musela některé kandidáty ANO kvůli jejich nekompetentnosti odmítnout. "Pro nás hrátky kolem náměstků nejsou důležité. Nechceme, aby tyto pseudoproblémy zdržovaly koalici, ČSSD se v tom vyžívat nebude," dodal premiér.
    Hnutí ANO navrhlo svého kandidáta na náměstka pro ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD). Lídr hnutí Babiš oslovil Martina Tlapu, který na ministerstvu jako náměstek již pracoval. Odešel z něj v polovině roku 2012, oficiálně kvůli rozdílným představám o prioritách resortu, než měl tehdejší ministr Martin Kuba (ODS). Tlapu ve funkci tehdy nahradila Alexandra Rudyšarová. Podle Babiše je nominant ANO "úředník, nikoli politik".
    Své kandidáty na náměstky navrhují i lidovci. Na ministerstvu financí by rádi viděli nevidomého právníka Ondřeje Závodského. Babiš novinářům řekl, že se s ním o víkendu sejde. Závodský je nositelem ocenění Nadačního fondu proti korupci. Podle Babiše má velmi dobrou reputaci a je odborníkem na problematiku hazardu. Právě kvůli výherním automatům či kasinům je ministerstvo financí často terčem kritiky neziskových organizací, které se snaží tyto aktivity potírat.
    Na ministerstvo práce by podle informací ČTK lidovci chtěli poslat Ivu Merhautovou, která je ve stranické sociální komisi. O oblasti, které by se měla jako náměstkyně věnovat, mají prý zatím KDU-ČSL a ČSSD odlišné představy a jednají o ní.
    Kvůli debatě o náměstcích a "nastavení koaliční komunikace" se chce Sobotka ještě před středečním jmenováním vlády sejít jak s Babišem, tak se šéfem KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem.

Zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Volby 2013