Nová vláda bude jmenována 29. ledna, Zeman dnes schůzoval s dalšími kandidáty - Volby 2013 - Český Metropol

Volby 2013

Nová vláda bude jmenována 29. ledna, Zeman dnes schůzoval s dalšími kandidáty

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Prezident Miloš Zeman jmenuje ministry nové koaliční vlády premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ve středu 29. ledna. Od loňských voleb do vzniku vlády tak uplynou zhruba tři měsíce, což je v historii...

 

ČR rekordně dlouhá doba. Zeman se dnes sešel s dalšími kandidáty na ministry, podle nichž panovala mezi nimi a prezidentem v řadě témat shoda. Po dnešku už bude mít Zeman za sebou setkání téměř se všemi budoucími členy Sobotkovy vlády.
    Novou vládu by měla ČR mít 95 dní od sněmovních voleb z loňského října. Rekordně dlouhá byla i doba do jmenování Sobotky premiérem, která činila 83 dní. Jmenováním nové vlády skončí stav, kdy měla ČR dva premiéry. Nyní zemi spravuje vláda Jiřího Rusnoka, kterou Zeman jmenoval loni v červenci po pádu skandály zmítaného kabinetu Petre Nečase (ODS). Sněmovna ale v srpnu Rusnokově vládě odepřela vyslovení důvěry.
    V sedmnáctičlenném Sobotkově kabinetu obsadí osm křesel ČSSD, šest hnutí ANO a tři lidovci. Zeman se zatím, navzdory svým předchozím výrokům o nedostatcích některých Sobotkových ministrů, nepostavil proti jmenování nové vlády v navrženém složení. Již ve středu se sešel s prvními sedmi kandidáty, mezi nimiž byl i možný ministr obrany Martin Stropnický (ANO) či uchazeč o post ministra vnitra Milan Chovanec (ČSSD), které prezident kritizoval. Přesto s jejich jmenováním souhlasil.
    Při dnešních setkáních s dalšími sedmy adepty na místa v kabinetu se možní budoucí ministři a ministryně se Zemanem na řadě věcí shodli. Například uchazeč o post ministra průmyslu Jan Mládek (ČSSD) po schůzce řekl, že stejně jako Zeman za určitých podmínek podporuje prolomení těžebních limitů či dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Možný ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) se prý zase se Zemanem shodl v otázkách státních maturit či mistrovských zkoušek.
    Kandidátka na ministryni pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO) řekla po schůzce novinářům, že většinu času se Zemanem věnovali čerpání evropských fondů. O fondech EU s prezidentem hovořil i budoucí ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Zaměřit se chce na problémy s čerpáním z operačního fondu Životní prostředí. S kandidátem na ministra kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL) Zeman mluvil mimo jiné o ochraně památek. Stejně jako ostatní nominanti ani kandidátka na ministryni spravedlnosti Helena Válková (ANO) při setkání na Hradě nenarazila na téměř žádný bod, na němž by se se Zemanem neshodli. Dnešní sérii setkání na Hradě uzavřela kandidátka na ministryni práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová.
    Příští týden v úterý, tedy den před jmenováním vlády, bude prezident hovořit ještě s adeptem na ministra zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) a s Jiřím Dienstbierem (ČSSD), který má být ministrem pro legislativní radu vlády, lidská práva a rovné příležitosti. 

Zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Volby 2013