Babiš: Rozpočet 2015 bude počítat s lepším výběrem daní než dosud - Volby 2013 - Český Metropol

Volby 2013

Babiš: Rozpočet 2015 bude počítat s lepším výběrem daní než dosud

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Rozpočet na rok 2015 by měl být připraven tak, aby počítal s mnohem lepším výběrem daní než dosud. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl předseda ANO a budoucí vicepremiér a ministr financí Andrej...

 

Babiš. Plány koalice na zastavení plýtvání ve veřejném sektoru, úspory a lepší výběr daní dokážou pokrýt vyšší výdaje, které si vyžádají návrhy z koaliční smlouvy, dodal.
    "Stát totiž nyní funguje katastrofálně. Dnes totiž veřejné finance nikdo neřídí. Dnes je princip takový, že každá koaliční strana požaduje, aby ten její resort měl velký rozpočet. Přitom rozpočet není znám do detailu," uvedl Babiš.
    Koalice plánuje mimo jiné od roku 2015 zavést sníženou sazbu DPH pro léky, knihy, dětské pleny a dětskou výživu. Koaliční smlouva rovněž hovoří o zvýšení minimální mzdy, zrušení druhého pilíře důchodové reformy a větší podpoře rodin s dětmi. V oblasti zdravotnických poplatků chce zachovat poplatek za pohotovost, ale zrušen by měl být poplatek za recept a návštěvu ambulance. O financování návrhů projevily obavy například odbory, od stran opozice již zazněla kritika.
    Ministerstvo financí by podle Babiše mělo v rámci příprav rozpočtu jednat s dalšími ministerstvy o penězích do detailu. Stejně tak u investic podle něj musí ministerstva říct, proč je chtějí a jaká je jejich návratnost. "Měla by to být jednání do detailu. Ať rezorty zdůvodňují požadavky na peníze," dodal.
    "Všichni (resorty) například mají právníky, proč by nemohli být na jednom místě. My si chceme vše dělat sami. A když je nějaký problém, tak si teprve poté najmu specializovaného právníka. Do dneška se najímali na vše," uvedl.
    K rozpočtu pro letošní rok Babiš uvedl, že do něj zatím "nevidí". "Ale budeme trvat na tom, že prostředky ve výši zhruba 350 miliard korun, která leží bez užití na účtech ČNB, využijeme při řízení státního dluhu," uvedl.
    "Ministerstvo budu řídit jako firmu. Tisíckrát to řeknu a tisíckrát mohou komentátoři říkat, co chtějí," dodal šéf ANO.

Zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Volby 2013  

 » Finance