Sobotka předal Zemanovi návrh na jmenování ministrů - Volby 2013 - Český Metropol

Volby 2013

Sobotka předal Zemanovi návrh na jmenování ministrů

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Designovaný premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) předal prezidentovi Miloši Zemanovi seznam s návrhem kandidátů na ministry. Žádné změny v něm nedělal. Seznam tak vychází z dohody ČSSD, ANO a...

 

KDU-ČSL. Zeman je prý připraven jmenovat kabinet do konce ledna.
    "Nemám žádné relevantní signály, že by pan prezident nechtěl některého ze členů vlády jmenovat," řekl po schůzce s hlavou státu Sobotka. Zeman měl v uplynulých týdnech k některým navrženým jménům výhrady. Trojkoalice se ale shodla na tom, že jména uchazečů o ministerské posty nebudou měnit.
    Podle Sobotky byla všechna jména navržena "po zralé úvaze". Jedná se o lidi, kteří zvládnou vedení ministerstev, podotkl.
    Schůzka s prezidentem měla trvat zhruba půl hodiny, nakonec se protáhla téměř na trojnásobek. Sobotka novinářům řekl, že by to mohl být náznak budoucí dobré komunikace a spolupráce se Zemanem.
    Předseda ČSSD a prezident spolu dnes hovořili o zahraniční politice. Podle Sobotky je třeba koordinovat vystupování hlavy státu, premiéra a ministra zahraničí, aby země navenek vystupovala jednotně.
    V kabinetu složeném ze zástupců ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL obsadí sociální demokraté osm křesel, lidovci tři a ANO šest, když šéf hnutí Andrej Babiš bude zároveň ministrem financí a vicepremiérem pro ekonomiku. Sobotka očekává, že Zeman po schůzkách s jednotlivými kandidáty na ministry kabinet do konce ledna jmenuje. Prezident se s nominanty sejde hlavně ve středu a čtvrtek. Zbylé kandidáty by měl vyslechnout počátkem příštího týdne.
     Prezident má k některým kandidátům výhrady. Tvrdí, že nemusí jmenovat všechny ministry, které mu předseda nové vlády navrhne. Podle Sobotky by naopak neměl do sestavování kabinetu zasahovat. Pokud Zeman odmítne některá jména do vlády dosadit, uvažuje Sobotka o podání kompetenční žaloby k Ústavnímu soudu. V neděli v rozhovoru v televizi Prima však premiér řekl, že předpokládá bezproblémové jmenování.

Zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Volby 2013