Krčál odmítl nominaci na MPSV, Sobotka hledá náhradu v regionech - Volby 2013 - Český Metropol

Volby 2013

Krčál odmítl nominaci na MPSV, Sobotka hledá náhradu v regionech

zdroj: vysocina.cssd.cz

Praha | Radní kraje Vysočina Petr Krčál (ČSSD) se dnes kvůli vážným osobním důvodům vzdal nominace na funkci ministra práce a sociálních věcí. Předseda ČSSD a budoucí premiér Bohuslav Sobotka jeho...

 

rozhodnutí respektuje. Nového kandidáta hledá v regionech, představit ho chce do konce týdne.
    Krčálovi tragicky zemřel bratr a jeho manželka podstoupila léčbu onkologického onemocnění, radní se proto chce věnovat rodině.
    Sobotka ČTK řekl, že nový šéf resortu by měl znát praktické dopady pravicových sociálních reforem. Rád by našel kandidáta, který v krajích poznal důsledky vedení ministerstva předchozím šéfem úřadu Jaromírem Drábkem (TOP 09). "Já bych strašně rád přivedl do čela ministerstva člověka, který měl možnost vidět důsledky Drábkova fungování v čele MPSV. Ať už jde o sociální politiku, nebo politiku zaměstnanosti," řekl Sobotka.
    V úvahu podle něho připadá několik kandidátů, konkrétní jména ale šéf sociálních demokratů nesdělil. Stínovým ministrem práce byl dosud Roman Sklenák, který byl zvolen předsedou poslaneckého klubu ČSSD. Sklenák dnes ČTK řekl, že stále preferuje vedení stranické sněmovní frakce, ale pokud by dostal od Sobotky nabídku vést ministerstvo práce a sociálních věcí, vážně by o tom s ním jednal.
    Původně se mluvilo o tom, že v čele MPSV by mohl být expremiér Vladimír Špidla, jenž ministerstvo řídil v letech 1998 až 2002. Ten se ale nakonec stane šéfem Sobotkových poradců a Českému rozhlasu dnes řekl, že nemá důvod své rozhodnutí měnit. Jihočeskou vicehejtmanku Ivanu Stráskou, která byla stínovou ministryní práce a sociálních věcí do loňského roku, prý nikdo neoslovil.
    Také Krčála původně Sobotka vybral mimo jiné proto, že působí v regionech, momentálně jako radní Kraje Vysočina. Je šéfem vysočinské krajské organizace sociální demokracie, zvolen byl loni v listopadu na konferenci, která zároveň podpořila Bohuslava Sobotku proti jeho stranickým oponentům kolem Michala Haška. Neúspěšně kandidoval v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny. 

 

Krčál vede sociální oblast na Vysočině, dřív působil i na obraně

 

Vizitka radního Kraje Vysočina Petra Krčála (49; ČSSD), který dnes oznámil, že nepřijme nabídku na post ministra práce a sociálních věcí v koaliční vládě Bohuslava Sobotky:
    Datum a místo narození: 20. srpna 1964, Velké Meziříčí
    Vzdělání: absolvoval elektrotechnické učiliště (1982), později složil maturitu (1988); vystudoval sociální pedagogiku na zlínské Univerzitě Tomáše Bati (2007) a andragogiku na Univerzitě Jana Amose Komenského (2009)
    Současná funkce: zastupitel a radní Kraje Vysočina odpovědný za sociální oblast (od 2008); předseda krajské organizace ČSSD na Vysočině (od listopadu 2013)
    Kariéra: pracoval ve strojírně ve Žďáru nad Sázavou, v letech 1989 až 1996 vedl organizaci Mládí Vysočiny, která se věnuje aktivitám pro děti a mládež; od roku 1996 se živí v politice - byl okresním tajemníkem ČSSD (1996-1998), čtyři roky asistentem poslance ČSSD Karla Černého, působil jako tajemník a poradce na ministerstvu obrany (2003-2007) nebo krajský volební manažer ČSSD (2007-2008)
    Působení v politice: krátce před listopadem 1989 vstoupil do KSČ; od roku 1996 je členem ČSSD, působil mj. jako místopředseda jihomoravské organizace (v 90. letech) nebo šéf žďárské okresní organizace; v letech 2002 až 2010 byl zastupitelem obce Polnička, kde působil i jako radní; od roku 2008 se věnuje krajské politice
    Rodina: je ženatý, má tři děti
    Ostatní:
    - Do čela vysočinské krajské organizace sociální demokracie byl Krčál zvolen loni v listopadu na konferenci, která zároveň podpořila Bohuslava Sobotku proti jeho stranickým oponentům kolem Michala Haška. Krčála delegáti vybrali už v prvním kole, přestože za favorita byl považován jeho kolega z krajské rady a náměstek hejtmana Libor Joukl.
    - Loni neúspěšně kandidoval v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny.
    - Je spoluautorem knihy Žďáráci v letectvu krále Anglie (1940-1945), která se věnuje regionálním osobnostem bojujícím za druhé světové války u britského Královského letectva.

Zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Volby 2013  

 » Politika