Sestavování vlády by ovlivnilo i obsazení parlamentních funkcí - Volby 2013 - Český Metropol

Volby 2013

Sestavování vlády by ovlivnilo i obsazení parlamentních funkcí

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Sestavování koaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL se zřejmě odrazí i na obsazení parlamentních funkcí. Například lidovci by museli nominovat nového místopředsedu Sněmovny za svého šéfa Pavla...

 

Bělobrádka. Ten ČTK sdělil, že zatím neví, kdo by ho ve vedení dolní komory nahradil.
    Členové vlády sice mohou zůstat poslanci nebo senátory, ale jen řadovými. Nemohou podle zákona zastávat žádné funkce v rámci parlamentních komor.
    Z adeptů z řad zákonodárců na místa ve vládním kabinetu tuto podmínku splňuje předseda ČSSD Bohuslav Sobotka jako pravděpodobný premiér. Bez sněmovních funkcí jsou ze sociálních demokratů také poslanci a místopředsedové strany Lubomír Zaorálek a Milan Chovanec jako možní ministři zahraničí a vnitra a Jan Mládek jako případný ministr průmyslu a obchodu.
    Pokud by se ale tímto ministrem stal Milan Urban, který tuto funkci zastával ve stínové vládě ČSSD, uvolnilo by se jeho místo místopředsedy hospodářského výboru. Výbor pro sociální politiku by musel opustit předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák, pokud by se stal ministrem práce a sociálních věcí. Sociální demokraté by rovně museli najít nového předsedu senátního školského výboru, jestliže se ministrem školství stane Marcel Chládek. Musel by obsadit také místo v senátním ústavně-právním výboru a ústavní komisi, bude-li ministrem pro legislativu Jiří Dientsbier.
    Předseda hnutí ANO Andrej Babiš by jako člen vlády ukončil své členství ve sněmovním rozpočtovém výboru. Richard Brabec by jako ministr životního prostředí nemohl být v hospodářském výboru. Věra Jourová by po jmenování do čela ministerstva pro místní rozvoj skončila v ústavně-právním výboru a místopředseda hnutí Martin Stropnický, stal-li by se ministrem obrany, by opustil funkci místopředsedy zahraničního výboru, členství v evropském výboru i vedení delegace do parlamentního shromáždění OBSE.
    Kromě Bělobrádka by lidovci museli nahradit také místopředsedu strany Mariana Jurečku v rozpočtovém a zemědělském výboru Sněmovny, pokud povýší na ministra zemědělství. Za Daniela Hermana jako ministra kultury by museli obsadit jeho místa ve sněmovním mandátovém a imunitním a také volebním výboru.
    Personální složení nové vlády mají předsedové vládních stran potvrdit v pondělí, kdy mají také podepsat koaliční smlouvu.

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Volby 2013