Dva měsíce od voleb se Česko přiblížilo nové koaliční vládě - Volby 2013 - Český Metropol

Volby 2013

Dva měsíce od voleb se Česko přiblížilo nové koaliční vládě

zdroj: web.volny.cz

Praha | Zhruba půl roku po pádu bývalé koaliční vlády Petra Nečase (ODS) a po dvou měsících od předčasných voleb dostává jasnější obrysy nová politická vláda. Předsedové stran vznikající koalice, tvořené...

 

ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL, už oznámili většinu jmen ministrů a dnes se dohodli, že koaliční smlouvu podepíšou 6. ledna. Práce se tedy vláda ujme až v příštím roce, do té doby bude úřadovat vláda v demisi vedená Jiřím Rusnokem.
    Jedna z posledních překážek padla v sobotu, kdy širší vedení lidovců přistoupilo na nabídku ČSSD, která zahrnuje ministra zemědělství, kultury a ministra bez portfeje pro vědu a inovace. Lidovci se shodli i na konkrétních jménech. Dnes své kandidáty až na jednoho oznámil předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který váhá ohledně ministra dopravy, jen předseda ČSSD Bohuslav Sobotka chce své kandidáty probrat ještě uvnitř strany.
    Politolog Zdeněk Zbořil dnes ČTK řekl, že jednání o osobách ministrů je napínavější, než kdokoli čekal, a úplně vytlačilo diskusi o programech. Půl roku s úřednickou vládou je podle něj dlouhá doba. "Myslím, že je třeba konstatovat, že to přeci jenom trvalo déle, než si všichni ti aktéři té politické změny mysleli," uvedl. "Zabralo to šest měsíců, což je dost dlouhá doba na to, aby nechali šest měsíců vládnout Rusnokovu vládu, proti které se všichni vymezovali, ale nicméně jí dovolili půl roku působit," konstatoval. Obává se toho, že navzdory uzavření koaliční dohody se do ledna mohou mezi stranami trojkoalice ještě objevit neshody.
    Politoložka Vladimíra Dvořáková považuje dnešní dohodu celkově za pozitivní zprávu. Podle ní v zásadě odpovídá poměru sil a například lidovci získali maximum toho, co mohli dostat. S navrženými kandidáty by podle ní neměl být větší problém. Vyjednávání bylo podle ní hodně specifické a poznamenalo ho oslabení sociální demokracie tzv. lánským pučem, tedy pokusem nespokojené části ČSSD o odstranění předsedy strany Sobotky. Sobotka z něj však podle jejího názoru vyšel spíš posílen. "Má určitou šanci být trochu silnějším premiérem než Petr Nečas (ODS), který byl ve straně velmi slabý a vlastně na to do značné míry doplácel," řekla Dvořáková ČTK.
    Soudí, že u lidovců se negativně projevila dvanáctidenní nepřítomnost předsedy strany Pavla Bělobrádka, který byl pracovně v USA. "To nevysílalo příliš dobrý signál, ale hlavně si myslím, že to zeslabovalo pozici lidovců," soudí. Přesto lidovci podle ní dosáhli maxima toho, co mohli získat.
    Překvapila ji nabídka ministerstva kultury pro KDU-ČSL, a to kvůli církevním restitucím a možným střetům zájmů. "Protože podle mě ta souvislost s vyrovnáním s církvemi je taky dost výrazná. Tam já bych čekala, že se jim nabídne třeba jiné ministerstvo," podotkla. 

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Volby 2013