Babiš: Spory okolo zemědělství jsou problémem ČSSD, nikoliv ANO - Volby 2013 - Český Metropol

Volby 2013

Babiš: Spory okolo zemědělství jsou problémem ČSSD, nikoliv ANO

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Spory okolo ministerstva zemědělství jsou podle šéfa hnutí ANO Andreje Babiše problémem sociální demokracie, nikoliv jeho strany. Média prý věc neinterpretují správně. Řekl to dnes novinářům...

 

při příchodu na jednání poslaneckého klubu a dalších orgánů ANO, které mají schvalovat koaliční smlouvu. Zda by lidovci zvládli řízení nabízených ministerstev dopravy a práce a sociálních věcí, Babiš neví.
    "To je problém ČSSD, to není jako že my říkáme. Já myslím, že v těch médiích to nebylo správně interpretováno. To není náš problém, to je problém pana (Bohuslava) Sobotky," odvětil Babiš na dotaz, proč jeho strana odmítá, aby lidovci vedli resort zemědělství. Že má ANO takový postoj, přitom potvrdili jak zástupci KDU-ČSL, tak sociální demokracie.
    Babiš, jehož firma Agrofert je významným zemědělským hráčem, se také snažil vyvrátit spekulace, že se obává toho, že by lidovci upřednostňovali drobné zemědělce před velkými. "Prosím vás, v resortu zemědělství jsou jasná pravidla. Tam jsou dotace z Evropské unie, tam je to velice transparentní, nechápu vůbec, kdo mluví o nějakém střetu zájmů našem, protože tam není, co ovlivňovat," řekl.
    S možným lidoveckým vedením ministerstva mají podle Babiše problém především zemědělci a Agrární komora. "Myslím si, že čeští zemědělci se sjednotili a KDU-ČSL přitom nebyla," uvedl s tím, že ANO je nyní pod tlakem svých voličů.
    S prezidentem Agrární komory Janem Velebou dnes krátce jednal lidovecký předseda Pavel Bělobrádek a šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Podle něho na setkání šéf komory Bělobrádkovi sdělil svůj názor na aktuální vývoj, upřesnit ho však nechtěl. Již v pondělí ale vedení Agrární komory označilo kandidáty KDU-ČSL na ministra zemědělství za nedostatečně odborně fundované. Naopak Asociace soukromého zemědělství výroky komory, která má být ze zákona apolitickou organizací, označila za lobbistický tlak. V čele resortu si prý zástupce lidovců dokáže představit.
    Faltýnek dnes vyslovil názor, že u resortu zemědělství je důležitá kontinuita při vyjednávání o financování z unijních prostředků. U jiných ministerstev podle něj kontinuita tak důležitá není. Babiš vyjádřil také přesvědčení, že pro lidovce, kterým se prý dostalo i nabídky ministerstva obrany, dosud byly prioritní otázky týkající se rodiny.
    Lidovci na dnešním koaličním jednání dostali nabídku ministerstva práce a sociálních věcí v kombinaci s resortem dopravy nebo životního prostředí. To jim ale vzhledem k požadavku na vedení ministerstva zemědělství nestačí a očekává se tak, že návrhy ve čtvrtek odmítne jejich celostátní výbor.
    Podle Babiše, který je spokojen se současným ministrem zemědělství v demisi Miroslavem Tomanem, by odchod lidovců z připravované vlády neprospěl její stabilitě, na druhou stranu by ale dohoda ve dvou byla jednodušší. Zároveň popřel spekulace, že by na jedné z dřívějších schůzek s ČSSD požadoval, aby jednání s lidovci již nepokračovala.

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Volby 2013  

 » Politika