Sobotka: ČSSD bude při rozdělování vládních křesel velkorysá - Volby 2013 - Český Metropol

Volby 2013

Sobotka: ČSSD bude při rozdělování vládních křesel velkorysá

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Sociální demokracie bude jednat s ANO a KDU-ČSL o rozdělení křesel ve vládě velkoryse, řekl dnes předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Konečné složení nového kabinetu by už stranické orgány podle něho...

 

schvalovat neměly.
    S prvním návrhem na rozdělení křesel nejsou spokojeni lidovci, měly by jim připadnout jen dvě. ČSSD jich má mít osm a hnutí ANO sedm. "Můj názor se nezměnil," uvedl Sobotka, ale zdůraznil, že bude velkorysý. "My jsme strana, která vnímá nutnost vzniku nové vlády v co nejkratším termínu," dodal.
    Termín zahájení jednání o rozdělení křesel v kabinetu chce Sobotka domluvit s předsedy hnutí ANO a KDU-ČSL Andrejem Babišem a Pavlem Bělobrádkem ještě dnes. Měla by se uskutečnit v "nejbližším termínu" poté, co se Bělobrádek vrátí ze Spojených států. Sobotka podotkl, že vyjednavače zřejmě čekají "trochu vzrušenější" Vánoce.
    Programovou část koaliční smlouvy schválila ČSSD dnes. V neděli zasednou lidovci a zkraje příštího týdne hnutí ANO. Sobotka podotkl, že pokud by měl vyslyšet všechny náměty stranického předsednictva a ústředního výkonného výboru, ČSSD by musela mít všechny ministry. "Zazněly požadavky například na to, aby sociální demokracie nesla odpovědnost za resort zdravotnictví nebo rezort dopravy," řekl.
    Sobotka podle serveru iDnes.cz zvažuje, že by v jeho vládě byl ministr pro lidská práva. Podle šéfa hnutí ANO Andreje Babiše jsou lidská práva důležitá, je třeba se snažit o jejich podporu a dodržování. Stát má podle něj v tomto směru rezervy. "Nevidím důvod na to zřizovat další ministerstvo," napsal ale ČTK Babiš.
    Případný vznik funkce naopak nezavrhuje první místopředseda lidovců Marian Jurečka, podle kterého to principiálně není špatná myšlenka. "Pak je samozřejmě otázka, jaké kompetence a jaké nástroje by ministr měl k tomu, aby opravdu dokázal řešit otázku lidských práv v České republice," řekl ČTK Jurečka.
    Podle politologa Miroslava Mareše lz při vyjednávání o možnosti zavést post ministra pro lidská práva očekávat "zásadní střet". Zajímavý bude výsledek nedělního jednání lidovců, kteří ústy šéfa Bělobrádka koaličním partnerům vzkázali, že chtějí tři, nikoli dva posty ve vládě. "Bělobrádek musí obhájit pozici před vlastní stranou," míní politolog. "Lidovcům pak může nahrávat to, že ČSSD směřuje ke zvyšování počtu ministerstev," tvrdí. Upozornil ale, že ANO se navyšování počtu ministerstev brání.
    Požadavek, aby orgány předsednictvo a ústřední výbor schvalovaly složení vlády, podle Sobotky nezazněl. Nepostupovalo se tak prý ani v minulosti. "Je to v kompetenci předsedy," řekl.
    ČSSD podle Sobotky nechce jednání o kabinetu komplikovat, i proto se samostatně jedná o změně církevních restitucí. Místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková zopakovala, že první schůzka ČSSD a ANO se zástupci církví bude 17. prosince v Senátu. Jednat by se mělo o budovách na Pražském hradě a o výši finančních náhrad.

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Volby 2013  

 » Politika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

Anketa

Jak jste na tom s ruštinou?

Rozumím i mluvím

51%

 

Rozumím, ale mluvit si netroufnu

16.6%

 

Skoro nerozumím, jen základy

15.7%

 

Vůbec nic. Prostě neumím.

16.7%