Vyjednavači ČSSD, ANO a KDU se shodli na všem kromě daní a zdravotní péče - Volby 2013 - Český Metropol

Volby 2013

Vyjednavači ČSSD, ANO a KDU se shodli na všem kromě daní a zdravotní péče

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Mezi stranami vznikající vlády panuje shoda ve většině bodů budoucí koaliční smlouvy. Společnou řeč zatím nenašly v daních a zdravotnictví. Je však možné, že kompletní koaliční smlouva bude...

 

schválena už v úterý. Po dnešním zhruba šestihodinovém jednání zástupců stran to novinářům v Poslanecké sněmovně řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Koaliční partneři také přijali lidovecký návrh na pojistku proti přehlasování jedné ze stran.
    "Shodli jsme se na finálních formulacích budoucího koaličního programu a zůstaly pouze dvě oblasti, ke kterým se ještě budeme muset vrátit na příštím jednání," řekl Sobotka. Spory panují například v otázce daňové progrese a zavedení takzvané sektorové daně. Podle Sobotky je třeba lépe rozložit daňové zatížení. "Část by měly nést také firmy nebo větší firmy, tady se nám zatím nepodařilo dosáhnout shody," uvedl předseda ČSSD.
    Druhou spornou oblastí je zdravotní péče. Strany se sice shodly na zrušení poplatků u ambulantních lékařů a v lékárnách. Hledají ale finanční zdroje pro případ, že by koalice znovu nezavedla ani poplatky v nemocnicích, které od ledna skončí z důvodu rozhodnutí Ústavního soudu.
    Nejmenší koaliční strany, KDU-ČSL, požadovala do koaliční smlouvy přidat pojistku proti tomu, aby jí dvě silnější strany v klíčových hlasováních nemohly přehlasovat. ČSSD a hnutí ANO s ní po dnešním jednání souhlasily. Důležité zákony tak budou platit pouze v případě, že se pro ně na schůzích vlády vyjádří alespoň polovina ministrů z každé koaliční strany.
    Podle Sobotky bude jednání o společné smlouvě pokračovat v úterý večer, kdy by už mohl být dokument definitivně hotov. Poté ho budou interně schvalovat jednotlivé vládní strany. 

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Volby 2013  

 » Politika