KDU-ČSL: Sporné body při jednáních o vládě trvají - Volby 2013 - Český Metropol

Volby 2013

KDU-ČSL: Sporné body při jednáních o vládě trvají

zdroj: mvso.cz

Praha | Každý z expertních týmů ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL, které vyjednávají o programu budoucí koalice, má podle lidoveckého místopředsedy Mariana Jurečky sporné body. Budou se muset vyřešit až...

 

na sobotním zasedání hlavních stranických vyjednavačů, řekl dnes novinářům Jurečka. Nelze proto podle něho zatím říci, zda by se mohlo už příští týden pracovat na konkrétním znění koaliční smlouvy.
    Shoda zatím nepanuje ani v daních, vyplynulo z dnešního vyjádření předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. Na dotaz, zda je pravda, že experti stran se už shodli na tom, že se nebudou zvyšovat korporátní daně a že nebudou ani zavedeny sektorové daně, Sobotka uvedl, že experti nemají pravomoc uzavírat dohody. To je podle něj věc stranických vyjednávacích týmů, které se sejdou v sobotu. "Já si nedokážu představit, že bychom vyloučili možnost zavedení sektorové daně, protože je evidentní, že budeme potřebovat dosáhnout zvýšení příjmů veřejných rozpočtů," uvedl. Sektorové daně jsou daně, které se týkají jen určitého odvětví, třeba pojišťoven či bank.
    "Každý expertní tým zatím má některé body, které jsou, řekněme, pod čarou, které budou muset být dořešeny na hlavním vyjednávacím týmu v sobotu," řekl Jurečka.
    Zatím se podle něho ukazuje, že existuje cesta najít programovou dohodu a lidovci budou moci prosadit některé své priority. Jurečka zmínil snížení daňové zátěže rodin, zohlednění počtu dětí na výši důchodu ze státního pilíře, zastavení divokých exekucí a boj s lichvou.
    Debata potom bude taky o rozdělení míst ve vládě. První návrh předložený ČSSD údajně počítá s tím, že lidovci by měli mít dvě ministerská křesla. Jurečka jej nechtěl blíž komentovat, ale zdůraznil, že si nevybavuje žádnou koaliční stranu, která by měla pouhá dvě ministerstva. KDU-ČSL podle něho musí mít důstojnou pozici a odpovídající počet ministerstev s kompetencemi, které odpovídají stranickým prioritám.

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Volby 2013