Zeman jmenuje Sobotku premiérem koncem roku nebo v polovině ledna - Volby 2013 - Český Metropol

Volby 2013

Zeman jmenuje Sobotku premiérem koncem roku nebo v polovině ledna

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Prezident Miloš Zeman jmenuje předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku premiérem v polovině ledna, pokud sociální demokraté odhlasují koaliční smlouvu v referendu. Mohl by ho jmenovat už do konce...

 

roku, kdyby ČSSD interně nehlasovala a Sobotka by měl pro vládu zajištěnou většinu sněmovních hlasů. Zeman dnes v rozhovoru s ČTK nevyloučil, že odmítne některé kandidáty do vlády. Nebude se to však zřejmě týkat lídra hnutí ANO Andreje Babiše, pokud Sněmovna do konce prosince schválí služební zákon v prvním čtení.
    Zeman dnes zdůraznil, že mu ústava dovoluje odmítnout kandidáty, které mu Sobotka do vlády navrhne. Důvody odmítnutí by pak sdělil premiérovi. Připustil, že má právo kandidáty pouze odmítnout, navrhnout nové ale hlava státu sama od sebe nemůže. Sobotka po následné schůzce se Zemanem řekl, že podle něj by prezident měl respektovat návrhy na ministry, které jí předloží premiér se zajištěnou sněmovní většinou.
    Zeman také řekl, že nebude po vznikající vládě vyžadovat podpisy jednotlivých poslanců. Bude mu stačit prohlášení předsedů koaličních stran, aby uvěřil, že má vláda většinu.
    Prezident dříve uvedl, že nejmenuje do vlády kandidáta, který by neměl negativní lustrační osvědčení. Týkat by se to mohlo Babiše, který se na Slovensku soudí kvůli nařčení z údajné spolupráce s komunistickou Státní bezpečností. Zeman dnes ale otevřel cestu pro Babišovo jmenování ministrem financí. Pokud Sněmovna v prvním čtení schválí zákon o státní službě, bude to považovat za dostatečnou záruku pro to, aby Babiše jmenoval ministrem, řekl dnes ČTK. Služební zákon nevyžaduje lustrační osvědčení od členů vlády.
    Hlava státu se také vyjádřila pro zrušení lustračního zákona. Podle prvního přímo zvoleného prezidenta už splnil svou funkci a nemá cenu ho dále prodlužovat. Návrh na zrušení nedávno podali komunisté.
    Končící kabinet premiéra Jiřího Rusnoka by neměl činit strategické rozhodnutí o prolomení těžebních limitů, uvedl Zeman, který je zastáncem prolomení limitů. Rusnok by však podle něj připravit podklady pro budoucí vládu, které podobně důležité rozhodnutí náleží. Mezi "přípravné práce" prezident řadí usnadnění jednání mezi těžaři a občany oblastí, který se prolomení těžby hnědého uhlí dotkne. Zeman o tom bude s Rusnokem hovořit v sobotu na pravidelné schůzce svého poradního týmu v Lánech.
    Až nový kabinet by měl podle Zemana vyřešit také dvojvládí u policie, které nastalo poté, co ministr vnitra v demisi Martin Pecina vrátil do funkce Petra Lessyho, předchůdce policejního prezidenta Martina Červíčka. Červíčkovi Zeman vyjádřil plnou podporu. Pecina řekl, že ve věci musí zahájit správní řízení. Kdo v něm nakonec rozhodne, prý bude záležet na tom, jak rychle Zeman jmenuje novou vládu. Podporu Červíčkovi vyjádřili všichni krajští policejní ředitelé.
    Prezident ČTK řekl, že si jeho kancléř Vratislav Mynář příští týden zažádá o bezpečnostní prověrku na přísně tajné. Prověření od Národního bezpečnostního úřadu dosud nemá. Pokud Mynář prověrku nezíská, na Hradě skončí. 

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Volby 2013  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření