Lídři ČSSD, ANO a KDU se zatím neshodli na poměrech ve vládě - Volby 2013 - Český Metropol

Volby 2013

Lídři ČSSD, ANO a KDU se zatím neshodli na poměrech ve vládě

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka představil šéfům ANO a KDU svůj návrh na rozdělení křesel ve vládě. Podle Sobotky se možní koaliční partneři na návrhu zatím neshodli, jednání ale budou...

 

pokračovat. Novinářům to po skončení asi půlhodinové schůzky řekl Sobotka. Podrobnosti sociálnědemokratického návrhu nechtěl nikdo z předsedů uvádět.
    "Přinesl jsem první návrh toho, jak by mohla vypadat odpovědnost jednotlivých politických stran, eventuální rozdělení resortů mezi jednotlivé politické strany," řekl Sobotka. "Dohodli jsme se, že se znovu na toto téma sejdeme, jakmile se pan předseda (Pavel) Bělobrádek (KDU-ČSL) vrátí ze své zahraniční cesty," uvedl Sobotka.
    Bělobrádek, který odjíždí ve středu na 12 dní do USA, po jednání novinářům řekl: "Je to první nástřel, musí se to nějak probrat ještě na vnitrostranické půdě, takže k tomu nic dalšího říkat nebudeme." Bělobrádek ale předpokládá, že počet míst ve vládě bude víc než současných 15. Šéfové stran podle něho taky debatovali o pozicích náměstků.
    Šéf hnutí ANO Andrej Babiš v ČT řekl, že návrh nyní musí projednat s poslanci. Návrh, s kterým Sobotka přišel, podle něj obsahoval 17 vládních postů. Na dotaz, zda by takový počet zástupcům ANO vyhovoval, řekl: "S tím nemáme problém."
    Podle Bělobrádka na jednání sice padla dvě jména možných ministrů, jedno z nich ale spíše v nadsázce a druhé jen jako alternativa. O jménech by podle něj strany měly jednat až po uzavření programové části.
    V Radiožurnálu předseda KDU-ČSL později řekl, že pravděpodobnost vzniku této koaliční vlády vidí nyní již zhruba na 70 procent. Věří, že v příštích dvou týdnech se expertní týmy dohodnou na programu kabinetu. Nechtěl spekulovat o tom, kdo obsadí jaká ministerstva, míní ale, že počet lidoveckých členů vlády by měl být "někde kolem tří". Ke své cestě do USA řekl, že je mu sice líto, že příští dva týdny nebude jednáním o vládě osobně přítomen, cestu do Ameriky ale slíbil, nechce ji proto rušit. Jde podle něj o prestižní věc - pozvání od tamního ministerstva zahraničí.
    Podle Sobotky měli dnes výhrady k návrhu podoby vlády oba předsedové možných koaličních stran. "Nikdo není s návrhem spokojen, ani já sám, i když jsem ho předkládal, dokázal bych si pro ČSSD představit optimálnější návrh," konstatoval Sobotka.
    Sobotka nechtěl o podrobnostech svého návrhu mluvit. Nechtěl říci ani to, jaký by mohl být poměr rozložení sil ve vládě. Podle něj by ale ve vládě mohli být i ministři bez portfeje a místopředsedové vlády "bez resortu". K počtu členů vlády Sobotka řekl, že by neměl vybočovat z historických průměrů. Vlády tvořené třemi koaličními stranami v minulosti měly podle Sobotky v průměru kolem 18 členů.
    Současná vláda Jiřího Rusnoka je patnáctičlenná. "Současnou vládu netvoří tři koaliční strany, ale soubor lidí, které si vybral prezident, a taková vláda se sestavuje jednodušeji," poznamenal Sobotka.

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Volby 2013  

 » Politika