Šéf ČSSD Sobotka může začít vyjednávat o vládě, má podporu i tým - Volby 2013 - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Volby 2013

Šéf ČSSD Sobotka může začít vyjednávat o vládě, má podporu i tým

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ustál svoji pozici v čele strany a může začít vyjednávat o možné vládní koalici. Ústřední výkonný výbor ČSSD totiž dnes jasnou většinou zrušil dva týdny...

 

stará usnesení předsednictva, která Sobotku vyzvala k rezignaci a vyřadila ho z vyjednávacího týmu. Křídlo kolem dosavadního prvního místopředsedy Michala Haška odchází ze souboje o ovládnutí ČSSD poraženo. Grémium také schválilo nové obsazení vyjednávacího týmu, který se ještě dnes večer sešel se zástupci hnutí ANO.
    Po dvoutýdenních sporech ve vedení ČSSD a rezignaci tří členů grémia dnes ústřední výkonný výbor (ÚVV) postup "pučistů", kteří se postavili proti Sobotkovi, odsoudil. Zároveň potvrdil Sobotku jako kandidáta na premiéra a odložil otázku mimořádného sjezdu, který Sobotka navrhoval kvůli neuspokojivému volebnímu výsledku. Mezi straníky převážil názor, že je třeba se soustředit na sestavení vlády. O sjezdu by ústřední výkonný výbor hlasoval až tehdy, kdyby selhalo vyjednávání o vládě.
    Sobotka dnes v projevu straníky varoval, že pokud se sociální demokracie nesjednotí, stane se druhými zemanovci a skončí do několika let v propadlišti dějin. Právě nejednotnost strany, která se dlouhodobě dělila na křídlo kolem a Sobotky a křídlo kolem Haška, považuje za jednu hlavních příčiny slabého volebního výsledku své strany.
    Hašek a další čtyři představitelé ČSSD se tajně sešli v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem hned v sobotu po volbách, o den později předsednictvo Sobotku vyzvalo k rezignaci. Sobotka to označil za pokus o puč. Hašek schůzku u prezidenta opakovaně popřel, byl ale usvědčen ze lži a na stranické funkce stejně jako všichni ostatní účastníci schůzky mimo místopředsedy Milana Chovance rezignoval. Chovanec totiž jako první schůzku přiznal, a tak se za něj v uplynulých dnech postavil i Sobotka.
    To Chovance ochránilo a návrh hlasovat na ÚVV o jeho pozici dnes neprošel. Navíc byl zvolen do vyjednávacího týmu. Jeho a Sobotku doplní členové grémia Alena Gajdůšková a Lubomír Zaorálek a dále předseda Senátu Milan Štěch. Ještě dnes se tým sešel se zástupci ANO. Obě strany se v zásadě shodly, že by Sněmovna měla mít čtyři místopředsedy. O post předsedy ale usiluje ČSSD i ANO. Hovořily i o restitucích, ČSSD má přijít s konkrétním návrhem, který pak ANO posoudí. V pondělí se začne připravovat schůzka s lidovci. Sobotka chce rovněž v pondělí požádat hradní kancelář o schůzku s prezidentem Milošem Zemanem.
    Konečné rozhodnutí, zda ČSSD do vlády vstoupí, učiní buď ústřední výkonný výbor strany, nebo bude kvůli tomu uspořádáno vnitrostranické referendum.
    Odsunutím sjezdu se prodlužuje čas, kdy bude ČSSD fungovat bez dvojice místopředsedů, Michala Haška a Zdeňka Škromacha, kteří rezignovali na své funkce. Sobotka v tom ale nevidí problém. 

 

Usnesení Ústředního výkonného výboru ČSSD k povolební situaci

 

Ústřední výkonný výbor ČSSD na svém dnešním zasedání projednal mimo jiné tato usnesení k povolební situaci.
    ÚVV ČSSD:
    Vyjadřuje na základě stanovisek MO, OVV a KVV ČSSD plnou podporu předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi, současně potvrzuje Bohuslava Sobotku jako vedoucího povolebního vyjednávacího týmu ČSSD pro jednání o ustavení vlády a úpravu poměrů v Poslanecké sněmovně a také kandidáta ČSSD na funkci předsedy vlády České republiky.
    Zároveň odsuzuje nekalé jednání účastníků tzv. lánské schůzky Michala Haška, Zdeňka Škromacha, Jeronýma Tejce, Milana Chovance a Jiřího Zimoly, kteří svým neférovým a zákulisním jednáním poškodili dobré jméno České strany sociálně demokratické.
    ÚVV také konstatuje, že Michal Hašek, Jeroným Tejc a Zdeněk Škromach svým jednáním a vystupováním po volbách do Poslanecké sněmovny významným způsobem poškodili ČSSD v očích veřejnosti, oslabili pozici ČSSD a ztížili možnost povolebních vyjednávání.
    Ruší usnesení Předsednictva ČSSD ze dne 27. 10. 2013:
    1) Usnesení 121/11/13
    Předsednictvo ČSSD vyzývá předsedu Bohuslava Sobotku, aby přijal přímou osobní a politickou odpovědnost za historicky nejhorší výsledek ČSSD ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR a rezignoval neprodleně na funkci předsedy ČSSD.
    2) Usnesení 122/11/13
    Předsednictvo ČSSD neschvaluje vyjednávací tým schválený Politickým grémiem ČSSD dne 26. října 2013. Předsednictvo ČSSD pověřuje vedením jednání o sestavení Vlády ČR Michala Haška a určuje vyjednávací tým k jednání o sestavení vlády ve složení: Michal Hašek, Lubomír Zaorálek, Jeroným Tejc a Milan Chovanec.
    Konstatuje, že usnesení Předsednictva ČSSD ze dne 27. října 2013 bylo vedeno snahou některých jeho členů o popření výsledků Sjezdu, na kterém byl Bohuslav Sobotka regulérně zvolen předsedou, a v příkrém rozporu s platným a jednoznačným usnesením 3. zasedání ÚVV ČSSD ze dne 24. srpna 2013, že hlavním lídrem ČSSD voleb do PSP ČR a kandidátem na premiéra České republiky je předseda ČSSD Mgr. Bohuslav Sobotka. ÚVV z 10. listopadu 2013 proto Usnesení Předsednictva ze dne 27. října 2013 v plném rozsahu ruší. Kandidátem na premiéra je Bohuslav Sobotka.
    Odmítá zasahování třetích osob do vnitřních záležitostí ČSSD.
    Vyzývá Poslanecký klub ČSSD, aby jednotným postupem a v souladu s unesením ÚVV ČSSD usiloval o maximální možné naplnění volebního programu ČSSD.
    Vrátí se k otázce mimořádného Sjezdu ČSSD v případě, že ÚVV neschválí podmínky účasti ČSSD ve vládě nebo se z jiného důvodu nepodaří vyjednat účast ČSSD ve vládě ČR.

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Volby 2013  

 

Nejčtenější články v rubrice
Anketa

Souhlasíte s přijetím eura?

Ano

42.6%

 

Ne

27.7%

 

Je mi to jedno

15%

 

Nemám k tomu dost informací

14.7%