Dle politilogů je rezignace Haška a Tejce jen dočasnou kapitulací - Volby 2013 - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Volby 2013

Dle politilogů je rezignace Haška a Tejce jen dočasnou kapitulací

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Rezignace Michala Haška a Jeronýma Tejce na jejich funkce ve vedení ČSSD byla podle expertů jejich vynucenou dočasnou kapitulací. Jednotu a smír v sociální demokracii to ale neznamená, shodli se...

 

politologové, které se dnes ČTK oslovila.
    Reagovali tak na komentáře, s nimiž Tejc ohlásil odchod z čela poslaneckého klubu ČSSD a Hašek opuštění křesla místopředsedy strany. Následoval tak Zdeňka Škromacha, dalšího z bývalých popíračů jejich povolební lánské schůzky s prezidentem Milošem Zemanem. Hašek s Tejcem si stěžovali na "fabulace o takzvaném lánském puči" a na "umlčovací politiku" uvnitř ČSSD.
    "Tam evidentně nedošlo k nějakému složení zbraní," uvedl k tomu politolog Daniel Kunštát. Podle něj bylo ve vyjádření Haška i Tejce znát to, že jejich podpora zbylému vedení sociální demokracie a jejímu předsedovi v podstatě není žádná. "Mám pocit, že naznačovali, že to s nimi ještě bude mít těžké," řekl. Připomněl, že Hašek a Tejc slíbili podporovat program sociální demokracie, nikoli program očekávané vlády pod vedením Bohuslava Sobotky. Poslali vzkaz, že "ještě není dobojováno uvnitř té strany", dodal Kunštát.
    "Je to spíš nějaká vynucená dočasná kapitulace," uvedl další z politologů Lukáš Linek. Podle něj dali Hašek a Tejc svým komentářem najevo, že zřejmě budou chtít dál o své pravdě všechny přesvědčit "a někdy toho předsedu urvat". Oba politici prosadili na povolebním předsednictvu strany odstavení Sobotky z týmu vyjednavačů o nové vládě a neúspěšně ho vyzvali k odstoupení z čela ČSSD. Grémium strany to ale zvrátilo.
    "Pan Sobotka sice vyhrál jednu bitvu, ale ví Bůh, jak to bude s celou válkou," upozornil politolog Zdeněk Zbořil. Podle něj Hašek a Tejc "po tomhle zážitku už nemohou s novým vedením ČSSD spolupracovat, ať už říkají cokoli". Má za to, že očekávanou vládu pod vedením Sobotky by podpořili, ale budou působit destruktivně. Zbořil také poukázal na to, že aktéři lánské schůzky byli jedni z nejpopulárnějších sociálních demokratů a až opadnou vášně, mohli by na to navázat, pokud nevytvoří nějakou novou socialistickou stranu.
    "Vlastně není cesta k usmíření, kterou oni prostě potřebovali nejenom uvnitř strany, ale dokonce i ve vztahu k prezidentovi. Ty příkopy jsou vykopány a zřejmě se už omotávají ostnatými dráty," dodal Zbořil.

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Volby 2013  

 » Politika  

 

Nejčtenější články v rubrice
Anketa

Souhlasíte s přijetím eura?

Ano

42.6%

 

Ne

27.7%

 

Je mi to jedno

15%

 

Nemám k tomu dost informací

14.7%