Sobotka má na své straně další kraje, zvyšuje převahu nad Haškem - Volby 2013 - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Volby 2013

Sobotka má na své straně další kraje, zvyšuje převahu nad Haškem

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka dnes získal ve sporu s místopředsedou Michalem Haškem a jeho spojenci na svou stranu další kraje. V čele ČSSD ho podpořili i sociální demokraté na jižní...

 

Moravě, tedy v domovské organizaci nejen Sobotky a Haška, ale i šéfa poslaneckého klubu Jeronýma Tejce a dalšího místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha. Za Sobotku se dnes postavily i pražská a zlínská ČSSD.
    Sobotkovi, který ještě minulou neděli čelil výzvě předsednictva ČSSD k odchodu, se i díky aféře okolo lánské schůzky podařilo situaci otočit a strhnout na svou stranu většinu sociálních demokratů. Jeho pozici stranické jedničky tak podle všeho 10. listopadu potvrdí ústřední výkonný výbor ČSSD.
    Hašek, Škromach a Tejc naopak bojují o politické přežití. Pražská ČSSD je dnes vyzvala k tomu, aby složili své funkce a kritiku sklidili již v minulých dnech i v několika dalších regionech. Důvodem je jejich povolební schůzka s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech, kterou Hašek opakovaně popíral, nakonec ji ale přiznal. Podle zlínské krajské organizace by měli účastníci schůzky ze záležitosti vyvodit osobní odpovědnost. Jihomoravská sociální demokracie dnes některé členy, které ale nejmenovala, vyzvala ke zhodnocení jejich působení kolem voleb.
    Spor by měl v neděli rozhodnout ústřední výkonný výbor ČSSD. Sobotka si od něj slibuje ukončení dvoukolejného vedení strany. Výsledky nedělního jednání mohou předznamenat právě zasedání jednotlivých krajských organizací. Začaly se scházet v minulém týdnu a zatím vyjadřují podporu Sobotkovi. Dostalo se mu jí v Karlovarském, Plzeňském a Olomouckém kraji nebo na Vysočině. V úterý se schází středočeská ČSSD.
    Ještě před týdnem to přitom vypadalo, že ten, kdo opustí svou funkci, bude Sobotka, proti němuž se po zisku neuspokojivých 20,5 procenta hlasů ve volbách postavily dvě třetiny předsednictva strany. Širší vedení sociální demokracie zároveň Sobotku vyřadilo z povolebního vyjednávacího týmu, do jehož čela nově dosadilo Haška, tedy muže, který na sjezdu ČSSD na jaře 2011 jen těsně prohrál souboj o předsednický post a který opakovaně dával najevo, že mu pozice druhého muže ve straně nemusí stačit.
    I proto politik, o němž se spekulovalo, že jej díky většímu počtu preferenčních hlasů jmenuje prezident Miloš Zeman premiérem, zorganizoval podle jednoho z dalších účastníků sobotní povolební schůzku u hlavy státu. Utajovaného setkání se kromě jihomoravského hejtmana a prvního místopředsedy ČSSD Haška zúčastnili také místopředsedové ČSSD Škromach a Milan Chovanec, staronový šéf poslaneckého klubu Tejc a jihočeský hejtman Jiří Zimola.
    Tajemstvím zahalené setkání, po němž následovala nedělní výzva předsednictva k Sobotkově rezignaci, ale k posílení Haškova křídla nevedlo, právě naopak. Sobotka odstoupit odmítl a i díky lánské schůzce v dalších dnech mohl jednání předsednictva prezentovat jako pokus o puč. Pětice sociálních demokratů, která jednala za zády svého předsedy, navíc setkání s hlavou státu zapírala, zejména Hašek o něm několikrát výslovně lhal, a to i v době, kdy již schůzku otevřeně přiznával Chovanec.
    Zřejmě nejdramatičtější dnes bylo jednání jihomoravské ČSSD. Nakonec se tamní sociální demokraté usnesli na tom, že plně podporují Sobotku ve funkci předsedy strany. Vyzvali také "některé ze svých členů", aby zvážili své jednání krátce po volbách a následně z nich vyvodili důsledky. Konkrétní výzva Haškovi, Škromachovi a Tejcovi, aby odstoupili ze svých funkcí, ale nepadla.

 

Chronologie vývoje uvnitř ČSSD od sněmovních voleb

 

Výběr klíčových událostí v ČSSD od předčasných voleb do Poslanecké sněmovny (řazeno chronologicky):


    Sobota 26. října
    - ČSSD vyhrála volby do Sněmovny. Zisk 20,45 procenta hlasů ale znamenal její nejhorší výsledek ve volbách v ČR. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka oznámil, že přes tento výsledek nepočítá s rezignací a hodlá vést přípravy na jednání o vládě.
    - Místopředsedové ČSSD Michal Hašek, Milan Chovanec a Zdeněk Škromach, bývalý předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc a jihočeský sociálnědemokratický hejtman Jiří Zimola se sešli s prezidentem ČR Milošem Zemanem na tajné schůzce v Lánech.


    Neděle 27. října
    - Hašek prohlásil, že kdyby on byl předsedou ČSSD a strana ve volbách dostala 20,5 procenta hlasů, odstoupil by z funkce. Sobotka označil Haškův výrok za alibismus.
    - Server Česká pozice jako první informoval o tajné schůzce části špiček ČSSD s prezidentem.
    - Brněnský primátor Roman Onderka navrhl předsednictvu ČSSD, aby vyzvalo Sobotku k rezignaci. Návrh schválilo 20 ze 33 členů předsednictva, v grémiu (nejužším vedení) byl poměr pět ku třem ve prospěch Sobotky. Sobotka rezignovat odmítl. Širší vedení ČSSD také Sobotku vyřadilo z povolebního vyjednávacího týmu.
    - Prezident Zeman řekl, že by na Sobotkově místě rezignoval.


    Pondělí 28. října
    - Sobotka prohlásil, že by Zeman neměl zasahovat do poměrů v ČSSD a výzvu k rezignaci označil za pokus o puč a mocenské převzetí strany. Oznámil též, že povede vlastní jednání o vládě.
    - Na podporu Sobotky se v Praze sešla asi tisícovka lidí. Podporu mu vyjádřilo i několik předních politiků ČSSD, včetně předsedy Senátu Milana Štěcha, a odborář Jaroslav Zavadil.
    - Sobotka se odmítl zúčastnit předávání státních vyznamenání na Pražském hradě.


    Úterý 29. října
    - Sobotka svolal na 10. listopadu ústřední výkonný výbor strany, jenž by mělo rozhodnout o jeho setrvání ve funkci.
    - Z povolebního vyjednávacího týmu ČSSD nejprve odstoupili místopředsedové Zaorálek a Chovanec a posléze i Hašek a Tejc.
    - Senátorský klub ČSSD vyjádřil Sobotkovi "plnou podporu".
    - Poslanci ČSSD zvolili šéfem svého klubu Jeronýma Tejce a přijali výzvu, aby se Sobotka účastnil jednání o vládě.
    - Místopředseda Chovanec potvrdil sobotní schůzku vlivných členů strany se Zemanen. Hašek o ní mluvil jako o fámě.
    - Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a místopředsedkyně ANO Věra Jourová řekli, že o spolupráci chtějí jednat se Sobotkou.


    Středa 30. října
    - Chovanec v narážce na Haška prohlásil, že ve vedení strany nemůže zůstat člověk, který lže o schůzce u prezidenta. Hašek, Tejc, Škromach a Zimola poté setkání s hlavou státu potvrdili. Výzvu předsedy Senátu Štěcha k odstoupení z vedení ČSSD Tejc, Hašek i Škromach odmítli; Zimola prohlásil, že je připraven rezignovat, pokud ho vyzve krajský výbor strany. Tejc televizi Prima řekl, že schůzku inicioval prezident, kancléř Vratislav Mlynář naopak tvrdil, že prezident schůzku nesvolal.
    - Na podporu Sobotky se v Brně sešlo přibližně 500 lidí. Na transparentech žádali odchod "zrádců a pučistů".


    Čtvrtek 31. října
    - Sobotka prohlásil, že chce, aby "pučisté" odstoupili z vedení strany.
    - Grémium ČSSD nesestavilo nový vyjednávací tým. Do zasedání ÚVV 10. listopadu tak vede jednání Sobotka.


    Pátek 1. listopadu
    - Sobotka řekl, že účastníci schůzky zůstanou ve stínové vládě, v té skutečné ale zasednou až na Chovance jen stěží.
    - Krajské organizace ČSSD v Olomouckém a Karlovarském kraji podpořily Sobotku.


    Sobota a neděle 2. a 3. listopadu
    - Sobotku podpořily krajské organizace na Vysočině a Plzeňsku.
    - Chovanec prohlásil, že lánskou schůzku inicioval Hašek. Na setkání se podle Chovance ale o Sobotkově svržení nejednalo. Cílem prý bylo ukázat, že má Hašek svůj tým.


    Pondělí 4. listopadu
    - Sobotka znovu vyzval Haška, Škromacha a Tejce k odchodu z funkcí ve vedení strany.
    - Sobotku podpořily krajské organizace ČSSD v Praze a Zlíně. Pražská vyzvala Haška, Škromacha a Tejce, aby složili své funkce, zlínská účastníkům lánské schůzky doporučila, aby vyvodili osobní zodpovědnost.
    - Jihomoravská organizace vyzvala "některé ze svých členů", aby zvážili své jednání krátce po volbách a vyvodili z nich důsledky. Zároveň podpořila Sobotku jako předsedu strany.

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Volby 2013  

 » Politika  

 

Nejčtenější články v rubrice
Anketa

Souhlasíte s přijetím eura?

Ano

42.6%

 

Ne

27.7%

 

Je mi to jedno

15%

 

Nemám k tomu dost informací

14.7%