The New York Times: Výsledek voleb podtrhuje nespokojenost voličů - Volby 2013 - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Volby 2013

The New York Times: Výsledek voleb podtrhuje nespokojenost voličů

zdroj: archiv Metropolu

New York | Výsledek voleb v České republice podtrhuje nespokojenost voličů se zakořeněnou korupcí a stavem politiky. A tak podle listu The New York Times sice vyhráli levicoví sociální demokraté, v parlamentu...

 

ale většinu nezískali. Skutečné vítěze je pak možné hledat v řadách protestních stran a nereformovaných komunistů.
    "Česká republika, jejíž první prezident Václav Havel pomohl z této země po pádu berlínské zdi udělat celosvětový symbol svobody, se po skandálech s údajnými úplatky a nezákonnými odposlechy silně vzepřela proti politickému rozdělení moci," napsal americký list. A proto je zde na vzestupu pocit, že revoluce v roce 1989 nesplnila očekávání.
    Socialisté, jak si deník všímá, sice vyhráli, ale vítězství je mnohem hubenější, než očekávali. "Místo toho lidé vybírali protestní strany hlásající, že potřou korupci," vysvětlil. Do parlamentu se tak dostal Andrej Babiš, slovenský miliardář s českým pasem, a s 15 procenty komunisté, kteří jsou poslední takovouto stranou mezi někdejšími satelity sovětského bloku.
    Analytici, jak upozorňuje The New York Times, nyní očekávají složité období politického dohadování, protože Babiš v sobotu naznačil, že nechce do žádné vládní koalice. Nakonec by se ale prý, pokud změní názor, mohl se socialisty a další menší stranou spojit, čímž by vznikla vládní většina. Také by ale mohl podpořit menšinovou vládu.
    Volby v Česku podle The New York Times přišly v době, kdy v celém regionu lidé ukazují svou nespokojenost s politickým pořádkem po roce 1989. "V Bulharsku protestují tisíce proti všudypřítomné korupci a ekonomickým těžkostem. V Maďarsku přimělo vyrazit do ulic vnímané autoritářství premiéra Viktora Orbána," doplnil list.

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Volby 2013  

 » Politika  

 

Nejčtenější články v rubrice
Anketa

Souhlasíte s přijetím eura?

Ano

42.6%

 

Ne

27.6%

 

Je mi to jedno

15%

 

Nemám k tomu dost informací

14.8%