Pivovarské muzeum v Plzni oslavilo 50. narozeniny propojením s historickým podzemím - Jídlo a pití - Český Metropol

Jídlo a pití

Pivovarské muzeum v Plzni oslavilo 50. narozeniny propojením s historickým podzemím

Ikona

5. května 2009, 18.33 | PLZEŇ | Pivovarské muzeum v Plzni oslavilo v úterý své 50. narozeniny a chybět nemohl ani velký dort ve tvaru budovy slavného muzea. Týž den také slavnostně otevřeli podzemní portál, který umožnil propojit muzeum s Plzeňským historickým podzemím, informoval agenturu Mediafax mluvčí muzea Zdeněk Hůrka. "Propojení muzea s plzeňským podzemím umožnila smlouva s městem Plzeň.

 

Na základě právě podepsané smlouvy se Správou veřejného statku města Plzně převzal historické podzemí do správy Plzeňský Prazdroj, který bude veškerý výtěžek z provozování prohlídkového okruhu v podzemí vracet zpět do vylepšování této expozice," řekl Hůrka.

"Napojení podzemí na Pivovarské muzeum nebylo technicky složité, propojení už kdysi existovalo, nyní byla jen odstraněna stará zazdívka současné historické chodby. Propojovací chodba je úzká a umožní pohyb jen v jednom směru, proto je tam nainstalována speciální signalizace, zaručující bezpečný pohyb skupin návštěvníků," vysvětlil Hůrka. V podzemí projdou návštěvníci trasu dlouhou 800 metrů, po cestě spatří základy středověkých měšťanských domů a také nejrůznější předměty vykopané v podzemí. Prohlídka potom končí u obřího vodního kola, umístěného uvnitř vodárenské věže.

„V expozici historického podzemí zavedeme postupy a procesy, které úspěšně fungují v našich současných provozech a trasách. Zavádíme online rezervační systém, výklad průvodců je k dispozici ve všech hlavních světových jazycích.,“ doplnila Jindřiška Eliášková z Plzeňského Prazdroje.

Pro jubilejní padesátou sezonu připravuje Pivovarské muzeum také novou expozici věnovanou historii rozvoje plzeňského pivovarnictví na přelomu 19. a 20. století. Návštěvníci se v ní seznámí nejen s historií a slávou Měšťanského pivovaru, ale nově se dozvědí i řadu zajímavostí o historii i současnosti pivovaru Gambrinus i bývalých plzeňských pivovarů Světovar a Prior.

Pivovarské muzeum v Plzni, které je rozsahem expozice světovým unikátem, vzniklo 8. května 1959. Své narozeniny oslaví 8. a 9. května speciálním programem pro veřejnost. Rodinný program se zvýhodněným vstupným bude během oslav spojen s ukázkami řemesel a historického šermu a zábavnými soutěžemi. Zletilí návštěvníci budou mít možnost ochutnat pivní muzejní speciál uvařený výlučně pro tuto slavnostní příležitost. Lidé, kteří se narodili v roce založení muzea, budou mít vstup zdarma. Této příležitosti bude moci využít například 3413 obyvatel Plzně, kteří se narodili v roce 1959.

Tématické zařazení:

 » Zdraví  » Jídlo a pití  

 

Anketa

Jste spokojeni se stavem českých dálnic a rychlostních silnic v ČR?

Ano

33.8%

 

Ne

37.9%

 

Zlepšuje se to

28.3%